22 listopada na stronach Kancelarii Sejmu upubliczniono poselską interpelację autorstwa Joanny Frydrych, Zofii Czernow oraz Mirosławy Nykiel (Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska) w sprawie opóźnień programu dostaw kierowanych pocisków przeciwlotniczych Piorun.
Jak czytamy: W prasie pojawiają się informacje o opóźnieniach w dostawach realizowanych przez ZM Mesko SA lub braku odbioru przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych PIORUN przez SZ RP. Wynika z nich, że w 2019 r. nie odebrano 265 szt. rakiet oraz 140 szt. wyrzutni rakietowych. Nie dokonano również takiego odbioru w 2020 roku. Nie są to pierwsze problemy związane z realizacją tego programu. Pierwsza partia mechanizmów startowych i rakiet nie została przekazana dla SZ RP w terminie, tj. w 2017 r. Składało się na nią 150 szt. rakiet oraz 40 szt. mechanizmów startowych, tj. prawie 10% całości zamówienia. Zostały one przekazane dopiero w 2018 r. (na podstawie oświadczenia Inspektoratu Uzbrojenia z 9.07.2018 r.). Należy podczas oceny tej sytuacji również uwzględnić, iż umowa obejmowała dostawę bardzo znaczącej ilości tego zestawu, tj. 420 szt. mechanizmów startowych i 1300 szt. rakiet w latach 2017-2022 r., a więc mających istotne znaczenie dla bezpieczeństwa państwa. W związku z powyższym proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
1. Jakie są przyczyny opóźnień w dostawach przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych PIORUN dla SZ RP?
2. Czy realizacja programu jest zagrożona, a jeżeli tak, to z jakich powodów?
3. Czy planuje się dalszą realizację programu?
4. Czy w sytuacji takich opóźnień wykonawca umowy posiada potencjał produkcyjny i technologiczny do produkcji tych zestawów?
Przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Piorun to dziś najbardziej zaawansowany produkt, należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A., zakładów ze Skarżyska-Kamiennej i zarazem jeden z nielicznych obecnie wyrobów polskiej zbrojeniówki, o którym bez przesady można powiedzieć, że jest najnowocześniejszym w państwach NATO oraz jednym z najskuteczniejszych, jeśli nie najskuteczniejszym, MANPADS-em (MAN-Portable Air-Defense System) na świecie. Obok wyrzutni przenośnej, może być także wykorzystywany przez Samobieżne Przeciwlotnicze Zestawy Rakietowe Poprad.
Dotychczas nie odnotowano sprzedaży eksportowej, jednak podobnie jak w przypadku starszego systemu Grom w najbliższych latach ma szansę na dostawy poza granice kraju.
Co ciekawe, powyższa interpelacja stanowi powtórzenie (niemal słowo w słowo) innej, która została skierowana do Ministerstwa Obrony Narodowej w kwietniu bieżącego roku. Między innymi nie wskazano, że w bieżącym roku, kiedy wojsko odebrało 140 zestawów startowych oraz 267 pocisków. W kwietniu autorami była ta sama grupa posłów Koalicji Obywatelskiej. Odpowiedź wiceministra obrony Wojciecha Skurkiewicza była wówczas bardzo enigmatyczna.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Takie bardzo ważne dla obronności programy jak Piorun powinny być priorytetowo traktowane przez naszych decydentów a ich realizacja ściśle nadzorowana przez MON tak aby jak najsprawniej postępował systematyczny wzrost możliwości obronnych państwa.
"Dotychczas nie odnotowano sprzedaży eksportowej..." A co? Putin chciałby kupić i nie może? 🙂
Tadek- całkowita racja, wiele obcych agentur chciałoby wykraść technologie ppzr Piorun, my nie musimy teraz ich eksportować za wszelką cenę a ważne jest najpierw nasycenie własnej armii tymi bardzo dobrymi zestawami przeciwlotniczymi których docelowo powinno być w siłach lądowych jak i MW kilka tysięcy rakiet i kolejne setki wyrzutni. Potrzeba więc kolejnego dużego kontraktu i rozbudowy zdolności produkcyjnych grupy Telesystem Mesko. Pozdrawiam
prokuratura powinna sie tym zająć