12 listopada niemieckie radio państwowe Deutsche Welle podało, że austriackie władze zdecydowały zakończyć postępowanie w sprawie domniemanego oszustwa, jakiego spółki Airbus Group SE i Eurofighter Jagdflugzeug GmbH miały dopuścić się przy sprzedaży myśliwców Eurofighter Austrii w 2003 r.
Oświadczenie o zakończeniu prowadzenia dalszego postępowania prawnego wydał Wolfgang Peschorn, który jest prezesem Finanzprokuratur (Prokuratoria Skarbu), czyli państwowej federalnej instytucji upoważnionej do procesowego reprezentowania interesów (skarbu) państwa. Wpływ na to miał wyrok sądu apelacyjnego (Wyższy Sąd Krajowy dla kraju związkowego Wiedeń) z 4 listopada, który podtrzymał orzeczenie sądu niższej instancji z kwietnia tego roku. Oba wyroki były korzystne dla spółek Airbus i Eurofighter Jagdflugzeug, uznając ich niewinność w świetle nieudowodnienia stawianych im zarzutów. Peschorn stwierdził, że w takim razie powyższe wyroki formalnie zamykają wszystkie kryminalne dochodzenia rozpoczęte na wniosek austriackiego resortu obrony w 2017 r. Analogiczne oświadczenie wydał rzecznik austriackiego resortu obrony Michael Bauer. Obecna minister obrony Klaudia Tanner zapowiadała, że w przypadku korzystnego wyroku, złoży pozew przeciw spółce Airbus, jako udziałowcowi Eurofighter Jagdflugzeug GmbH, a następnie unieważni umowę zakupu 15 myśliwców Eurofigher.
Resort obrony uważał, i tego dotyczyły właśnie oddalone zarzutu, że Austria przepłaciła o 183 mln EUR (10% kontraktu) za samoloty, a kwota ta była de facto wynagrodzeniem pośredników lobbujących za zakupem Eurofighterów. Pozostałe zarzuty resortu obrony dotyczyły rzekomego wprowadzenia w błąd przez producenta odnośnie charakterystyk eksploatacyjnych myśliwców, w tym ich niezawodności. Kiedy sąd niższej instancji ogłaszał swój wyrok w kwietniu, dodał, że nie ma on wpływu na toczące się od 2011 r. równolegle śledztwo dotyczące domniemanej korupcji związanej z zakupem Eurofighterów. Obecnie brak informacji na ten temat. Co interesujące, w lustrzanej sprawie toczącej się w RFN, sąd w lutym tego roku nakazał Airbusowi zapłacić 81,25 mln EUR grzywny w związku z nieuzasadnionymi przepływami finansowymi w trakcie obsługi austriackiego kontraktu.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu