Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rumunia inwestuje we własną flotę - na Morzu Czarnym pojawią się okręty podwodne Scorpène

Model okrętu podwodnego Scorpène koncernu Naval Group. Fot. Andrzej Nitka

18 maja rumuńskie media poinformowały, że w ciągu kilku najbliższych lat rumuńska flota ma szanse zostać wzmocniona przez dwa nowe okręty podwodne, parę używanych niszczycieli min a trzy posiadane przez nią okręty rakietowe zostaną zmodernizowane i przezbrojone w nowoczesne pociski przeciwokrętowe.

Takie właśnie informacje wynikają w dokumentów rumuńskiego parlamentu do których dotarły miejscowe media. Zgodnie z lokalnym prawem tamtejsze Ministerstwo Obrony ma obowiązek zwracać się do parlamentu o zgodę w przypadku zakupów przekraczających kwotę 100 mln EUR.

Dlatego resort ten wnioskował o akceptację trzech programów modernizacyjnych dotyczących rumuńskiej floty. Noszą one nazwy „Okręt podwodny przeciwko zagrożeniom nawodnym i podwodnym”, „Niszczyciel min” oraz „Modernizacja okrętów przenoszących rakiety”. Wszystkie trzy wnioski dotyczące tych programów uzyskały 15 maja br. akceptację komisji obrony rumuńskiej Izby Deputowanych oraz tamtejszego Senatu.

Scorpène na Morzu Czarnym

W ramach pierwszego z tych programów Rumunia zamierza kupić dwa okręty podwodne typu Scorpène od francuskiego koncernu Naval Group za szacunkową kwotę 2 mld EUR (nie obejmującej podatku VAT). Umowa między Ministerstwem Obrony a Naval Group dotycząca tych okrętów ma być udzielona na drodze negocjacji bez uprzedniej publikacji ogłoszenia o zamówieniu, zaś jej realizacja ma zająć 8 lat.

Przedmiotem tej umowy mają być dwa okręt podwodny typu Scorpène, torpedy i środki przeciwdziałania, wsparcie logistyczne, sprzęt konserwacyjny i testowy, urządzenia kryptograficzne i specjalne, sprzęt szkoleniowy, określone bazy danych oraz usługa szkolenia personelu na wszystkich niezbędnych poziomach.

Zakup nowych okrętów podwodnych ma na celu uzyskanie przez rumuńskie siły morskie zdolności do realizowania rozpoznania i gromadzenia informacji na poziomie operacyjnym/strategicznym. Jak również prowadzenia walki z wrogimi okrętami nawodnymi i podwodnymi, samodzielnie lub we współpracy z innymi rodzajami sił zbrojnych w celu neutralizacji przeciwnika. Działania te mają być realizowane na własnych wodach terytorialnych, wodach międzynarodowych lub na wrogich obszarach przybrzeżnych z dala od własnych baz.

Naval Group to ta sama firma, która w lipcu 2019 wraz z rumuńską stocznią Șantierul Naval Constanța z Konstancy wygrała przetarg na budowę czterech wielozadaniowych korwet typu Gowind 2500 dla rumuńskich sił morskich. Kontrakt na ich dostawę, jak dotąd nie został jednak podpisany. Wynika to zarówno z długotrwałych sporów sądowych z niderlandzkim koncernem Damen, który mimo, że uważany za faworyta przetargu został pokonany przez francuską ofertę, jak również z nieporozumień dotyczących podziału zakresu obowiązków między członkami zwycięskiego konsorcjum.

Niszczyciele min z drugiej ręki

Drugi program modernizacyjny o wartości 150 mln EUR (bez VAT) dotyczy zakupu w Wielkiej Brytanii dwóch używanych niszczycieli min typu Sandown, które przez przekazaniem zostaną zmodernizowane. Ma on w celu uzyskanie przez rumuńskie siły morskie skutecznych zdolności wykrywania, klasyfikacji, identyfikacji oraz niszczenia/neutralizacji min morskich, a zaplanowany został on na okres 5 lat.

Pembroke (M107) jeden z trzech ostatnich niszczycieli min typu Sandown służących w Royal Navy. Fot. Andrzej Nitka

W ramach tego programu zakłada się realizację trzech zdań. Pierwszym jest zakup na podstawie umowy międzyrządowej dwóch niszczycieli min typy Sandown, które przed przekazaniem zostaną w Wielkiej Brytanii zmodernizowane zgodnie z wymaganiami określonymi przez specjalistów rumuńskiej floty. Zakupionymi jednostkami będą najprawdopodobniej niszczyciele min Ramsey (M110) i Blyth (M111), które zostały wycofane w sierpniu 2021 r., zaś szacunkowa wartość tego zdania wynosić ma 112,56 mln EUR.

Pozostałe dwa zadania dotyczą wsparcia logistycznego oraz dostarczenia dla tych niszczycieli min pojazdów podwodnych typu SeaFox przeznaczonych do identyfikacji i niszczenia min. Wsparcie logistyczne zostało wycenione na 13,44 mln EUR i będzie realizowane przez Babcock International Group, zaś pojazdy podwodne dostarczy Atlas Electronik UK za kwotę 24 mln EUR.

Tarantule z rakietami NSM

W ramach trzeciego i ostatniego zaakceptowanego właśnie programu wszystkie wchodzące w skład rumuńskiej marynarki wojennej okręty rakietowe projektu 1241 (Tarantul) - Zborul, Pescărușul i Lăstunul przejdą modernizację i zostaną uzbrojone w nowoczesne pociski przeciwokrętowe Naval Strike Missile (NSM). Czas jego realizacji został określony na cztery lata, a wartość na 375 mln EUR (bez VAT).

Układ konstrukcyjny pocisku przeciwokrętowego NSM (Naval Strike Missile). Fot. Andrzej Nitka

Ma on pozwolić na modernizację urządzeń elektronicznych i systemów walki tych okrętów, aby odpowiadały one obecnemu poziomowi technologicznemu oraz zapewniały interoperacyjność z innymi jednostkami rumuńskiej floty jak i państw NATO. Program realizowany ma być w ramach umowy międzynarodowej pomiędzy Rumunią a Stanami Zjednoczonymi i obejmować:

- instalację wyrzutni rakiet przeciwokrętowych NSM (2 wyrzutnie po 4 pociski na okręt), szacunkowa wartość 41 mln EUR;

- pozyskanie rakiet (48 pocisków przeciwokrętowych), szacunkowa wartość 190 mln EUR;

- instalację bojowego systemu zarządzania walką (CMS), szacunkowa wartość 65 mln EUR;

- montaż trójwspółrzędnego radaru zintegrowanego z systemem IFF Mark XIIA (mod 5), szacunkowa wartość 79 mln EUR.

Wybór pocisków Naval Strike Missile jest o tyle zrozumiały, że w kwietniu 2021 r. Rumunia i USA podpisały umowę międzyrządową o wartości 286 mln USD na dostawę w ramach procedury FMS systemu obrony wybrzeża z czterema wyrzutniami właśnie rakiet przeciwokrętowych NSM.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc