Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Posłowie pytają o zamówienia w WZM S.A.

Fot. Łukasz Pacholski

13 czerwca na stronach Kancelarii Sejmu upubliczniono poselską interpelację w sprawie rozwoju, planów i funduszy mających trafić do Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych S.A. w Poznaniu.

Autorami powyższej interpelacji są Katarzyna Kierzek-Koperska (Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska) oraz Ewa Schädler (Klub Parlamentarny Polska 2050 – Trzecia Droga). W dokumencie czytamy, w ostatnim czasie media doniosły o wypowiedzi prezesa Zarządu PGZ SA, która była interpretowana jako deklaracja, iż produkcja koreańskich czołgów K2 nie będzie odbywać się w Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych SA (WZM SA) w Poznaniu, lecz w innej lokalizacji. Po wypowiedzi prezesa PGZ SA spółka wydała oświadczenie w tym przedmiocie, które nie przesądza tej kwestii. Według zapowiedzi poprzedniego ministra obrony narodowej, produkcja, remonty i serwisowanie koreańskich czołgów K2 miały odbywać się właśnie w WZM SA.

W relacji prasowej z niedawnej wizyty m.in. Pana Ministra w Poznaniu przytoczono wypowiedź Pana Ministra: „Jestem za tym, żeby znacząca część tej produkcji odbywała się w Poznaniu. Oczywiście jeden czy dwa zakłady nie wystarczą na cały kraj, ale powinny stanowić główną oś tego działania”.

W związku z powyższym mam następujące pytania:

  1. Jakie są plany Ministerstwa Obrony Narodowej i Polskiej Grupy Zbrojeniowej SA co do lokalizacji procesu produkcji, remontów i serwisowania czołgów K2?
  2. Jaka część procesu produkcji, remontów i serwisowania czołgów K2 ma zostać zlokalizowana w WZM SA, w jakim okresie będą te procesy odbywać się i jaki będzie ich wpływ na rozwój oraz poziom zatrudnienia w WZM SA?

Przypomnijmy, 31 marca 2023 roku została podpisana umowa powołująca do życia konsorcjum Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A., Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych S.A. oraz firmy Hyundai Rotem Company z Republiki Korei w celu zaoferowania MON czołgów K2PL wraz ze sprzętem towarzyszącym.

Dodatkowo, także w ubiegłym roku, przystąpiono do tworzenia Regionalnego Centrum Kompetencyjnego Abrams, w którym WZM S.A. pełni rolę lidera. Celem budowy jest zabezpieczenie potrzeb logistycznych sprzętu amerykańskiego, w pierwszym etapie użytkowanego przez Siły Zbrojne RP, a w przyszłości również Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych stacjonujących w Europie. Pierwsze czołgi M1A1 Abrams trafiły do poznańskich zakładów w grudniu 2023 roku – były to wozy, które dostarczono ze Stanów Zjednoczonych w ramach umowy dotyczącej pozyskania przez Wojsko Polskie 116 używanych wozów tego typu. W Poznaniu realizowany jest proces deprocessingu (przygotowania po transporcie morskim do przekazania użytkownikowi).

 

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc