Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Huta Stalowa Wola podpisała umowę na produkcję licencyjną armaty L44

Zdjęcia: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A.

21 lipca w Stalowej Woli Prezes Zarządu Huty Stalowa Wola S.A. Bartłomiej Zając oraz Prezes Zarządu Rheinmetall Waffe Munition GmbH Roman Koehne podpisali umowę licencyjną na produkcję elementów armaty L44, w tym luf czołgowych 120 mm. Podpisana umowa dotyczy udzielenia licencji na okres 20 lat. Zakres licencji obejmuje produkcję luf 120 mm do czołgu Leopard będącego na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP oraz nabycie kompetencji w celu ujęcia HSW S.A. w łańcuchu dostaw Rheinmetall.

Obecnie posiadane przez HSW S.A. kompetencje w wytwarzaniu luf obejmują kalibry od 30 mm do 155 mm oraz długości do 9 metrów. W HSW S.A. już od kilku lat produkowane są lufy do moździerzy 120 mm (RAK), do haubic 155mm (KRAB) oraz moździerzy ciągnionych.

- Jednym z elementów strategii rozwoju PGZ jest tworzenie centrów kompetencyjnych dla konkretnych segmentów produktowych w Grupie. Huta Stalowa Wola, która legitymizuje się największą w kraju zdolnością w dziedzinie produkcji luf poszerza dziś ten obszar o niezmiernie ważny wyrób przeznaczony dla czołgów rodziny Leopard 2. Dzisiejsze porozumienie to nasz kolejny krok w dążeniu do tego, by stać się dla  SZ RP dostawcą pierwszego wyboru w zakresie sprzętu wojskowego i kompleksowej obsługi jego cyklu życia – powiedział Sebastian Chwałek, prezes zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A.

- Uzyskana licencja na produkcję luf do czołgów sprawia, że HSW S.A. będzie dysponować od tego momentu całym spektrum artyleryjskiej produkcji lufowej oraz zyskuje zupełnie nowe kompetencje i możliwości biznesowe w zakresie produkcji luf czołgowych. Dla naszej firmy jest to kolejny kamień milowy w budowaniu wyspecjalizowanej produkcji wojskowej na rzecz Wojsk Lądowych. Produkcja luf do czołgów poszerza naszą aktywność w projektach pancernych  – powiedział Bartłomiej Zając, Prezes Huty Stalowa Wola S.A.

- Podpisana dziś umowa to kolejny krok w rozwoju naszej współpracy z HSW, z której jesteśmy bardzo zadowoleni. Huta Stalowa Wola to profesjonalny partner i jesteśmy gotowi do dalszego jej rozszerzania na kolejne typy nowoczesnego uzbrojenia czołgowego w wypadku podjęcia przez MON decyzji o uzbrojeniu polskich czołgów w nowe typy armat 120 lub 130 mm  - powiedział Roman Koehne, Prezes Rheinmetall Waffe Munition GmbH.

Współpraca z Rheinmetall zapoczątkowana została w 2012 roku i przebiega do dziś głównie w zakresie produkcji luf do haubicy KRAB. Umowa licencyjna na produkcję luf czołgowych to kolejny etap dobrej kooperacji, która przyniesie korzyści nie tylko obu stronom kontraktu, lecz również Siłom Zbrojnym RP w postaci zabezpieczenia podstawowych interesów bezpieczeństwa państwa w zakresie elementów armat czołgowych poprzez uruchomienie produkcji lufy armaty L44 w Polsce.

Spółka w ostatnich latach zainwestowała w rozwój kompetencji produkcyjnych w zakresie luf. Od 2017 roku rozbudowała i wyposażyła lufownię w nowoczesne obrabiarki sterowane numerycznie do produkcji oraz stanowisko wykonujące proces autofretażu, czyli wzmacniania wewnętrznej powierzchni lufy.  Dzięki podpisanej umowie w portfolio HSW S.A. znajdą się również lufy czołgowe do Leopardów. Zwiększyła również zatrudnienie i wyszkoliła specjalistyczne kadry.

Nakłady inwestycyjne HSW S.A. na organizację oddziału produkcji luf wyniosły w latach 2014-2017 34,35 mln zł na zakup urządzeń, w tym ze środków Skarbu Państwa niebędących pomocą publiczną w kwocie ponad 20 mln zł. W latach kolejnych od 2018 do 2020 roku łącznie poniesiono nakłady w kwocie 16,4 mln zł. Łącznie nakłady inwestycyjne poniesione przez HSW S.A. związane z zapewnieniem zdolności do produkcji luf wyniosły 50,7 mln zł. HSW S.A. blisko 3 mln zł wydatkowała na prace badawczo-rozwojowe związane z opracowaniem technologii i wdrożeniem produkcji luf różnych kalibrów

Źródło: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6 comments on “Huta Stalowa Wola podpisała umowę na produkcję licencyjną armaty L44”

  1. Dobry kierunek PGZ. Obyśmy dysponowali także licencją na produkcję całej nowoczesnej armaty czołgowej i luf 120 mm w kalibrze do 55 cali a będą to istotne kompetencje dla budowy nowego MBT bądź poważnej modernizacji obecnych. Należy także pamiętać o kontynuacji rozwoju polskiej nowoczesnej amunicji 120 mm bo takie prace już trwają.

  2. Istotne że ta armata to także uzbrojenie Abramsa, produkowana na licencji w USA, amerykańskie działo wykorzystuje sprężynę powrotną zamiast układu hydraulicznego, ale to wciąż L-44.

  3. M256A1 nie jest licencyjną Rh 120 L44, oprócz lufy nie mają wspólnych elementów, zamki dział są inne, system oporopowrotny też jest inny,to, że jest to licencja to błędnie powielany mit.

  4. L44 jest produktem schodzącym. Modernizowane Leo mają L55. Tylko u nas pozostały starsze armaty. Nie wiem czy licencja obejmuje produkcję luf do Abrams ów.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc