Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Poseł Paweł Bejda pyta MON o kwestię produkcji moździerzy Rak

Fot. Łukasz Pacholski

26 kwietnia na stronach Kancelarii Sejmu upubliczniono poselską interpelację Pawła Bejdy (Klub Parlamentarny Koalicja Polska) dotyczącą produkcji moździerzy samobieżnych Rak.

W powyższym dokumencie, przesłanym do Ministerstwa Obrony Narodowej 16 kwietnia, czytamy - Szanowny Panie Premierze, w ostatnim czasie ogłosił Pan zamiar sprzedaży Ukrainie 3 kompanijnych modułów Rak. Oświadczenie to było o tyle zdumiewające, że Siły Zbrojne RP od wielu lat czekają na kilkanaście takich modułów i nie potrafił Pan podjąć decyzji o ich zakupie. Jak widać, w trybie pilnym potrafi Pan wydać ponad 50 mld zł na zakupy sprzętu wojskowego w Korei Południowej, ale w przypadku zakupów w polskich zakładach nie wystarczyło Panu nawet 7 lat rządów PiS. Teraz przynajmniej wiadomo, dlaczego PiS odrzucił poprawkę KP-PSL do ustawy o obronie Ojczyzny, aby każdego roku co najmniej połowa wydatków na modernizację techniczną Sił Zbrojnych RP trafiała do polskich zakładów. Gdyby bowiem taka poprawka weszła w życie, to musiałby Pan równolegle z zakupami w Korei Południowej zamówić sprzęt w polskich zakładach.

Pragnę jednocześnie zwrócić Panu uwagę na fakt, że w związku z pańskimi decyzjami o tworzeniu nowych jednostek wojskowych systematycznie wzrastają potrzeby w zakresie dostaw kompanijnych modułów ogniowych Rak. Uwzględniając proponowane przez Pana zmiany w Siłach Zbrojnych RP, wg tzw. struktury czwórkowej, potrzeby w zakresie modułów Rak będą 3 razy większe niż obecnie. Przy obecnych możliwościach produkcyjnych HSW produkcja tych modułów trwałaby ponad 20 lat.

Mając powyższe na uwadze, proszę o wyjaśnienie następujących wątpliwości:

1) Ile obecnie kompanijnych modułów ogniowych 120 mm moździerzy Rak brakuje w Siłach Zbrojnych RP?

2) Ile kompanijnych modułów ogniowych 120 mm moździerzy Rak brakuje w Siłach Zbrojnych RP, uwzględniając piątą dywizję i strukturę czwórkową, czyli 4 brygady w dywizji i 4 bataliony w brygadzie?

3) Kiedy Siły Zbrojne RP otrzymają wszystkie brakujące kompanijne moduły ogniowe Rak?

4) Czy prawdą jest, że podobnie jak w przypadku haubic Krab, priorytetem w produkcji modułów Rak ma być Ukraina, a dopiero potem polska armia?

5)Ile modułów Rak jest w stanie wyprodukować obecnie HSW w okresie jednego roku?

Dotychczas Huta Stalowa Wola S.A. oraz Ministerstwo Obrony Narodowej (Inspektorat Uzbrojenia) zawarły trzy umowy na produkcję Kompanijnych Modułów Ogniowych Rak na potrzeby Wojska Polskiego. Dotychczas dostarczono przynajmniej jedenaście modułów oraz dwa dodatkowe egzemplarze przeznaczone dla Centrum Szkolenia Artylerii I Uzbrojenia w Toruniu (czyli łącznie 90 sztuk). Zgodnie z warunkami umowy, kolejne cztery KMO Rak mają zostać dostarczone w latach 2023-24 (po dwa rocznie). Zamówienia na kolejne to tylko kwestia czasu, co jest związane z potrzebami operacyjnymi Wojska Polskiego.

W czasie wizyty w Polsce Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego podpisano list intencyjny w sprawie możliwości zakupu przez Ukrainę trzech KMO Rak na własne potrzeby. Dotychczas brak informacji odnośnie zawarcia kontraktu.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc