Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Położenie stępki USS Cleveland

W stoczni Fincantieri Marinette Marine położono stępkę przyszłego USS Cleveland. Fot. Lockheed Martin

17 czerwca w stoczni Fincantieri Marinette Marine w Marinette w stanie Wisconsin odbyła się uroczystość położenia stępki wielozadaniowego okrętu do działań przybrzeżnych USS Cleveland, który będzie ostatnim przedstawicielem typu Freedom dla US Navy.

Przyszły USS Cleveland (LCS 31) został zamówiony przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych w styczniu 2019 roku. W momencie wcielenia do służby będzie czwartym okrętem noszącym nazwę na cześć miasta w stanie Ohio. Według harmonogramu trafi do linii w 2024 roku. Biorąc pod uwagę fakt, że od ponad dwóch lat Departament Obrony nie zamawiał kolejnych jednostek typu Freedom (przewidziano dla nich oznaczenia LCS 33, LCS 35 i LCS 37), będzie on ostatnim z serii. Obecnie w linii znajduje się ich dziesięć, jednak pierwsze dwa (LCS 1 i LCS 3) mają zostać wycofane do końca bieżącego roku.

Okręty typu Freedom (poza pierwszą parą, która jest traktowana jako szkolno-doświadczalna) bazują w Mayport na Florydzie. W oparciu o ten port wykonują rejsy operacyjne – przede wszystkim na wodach Karaibów oraz Ameryki Południowej, gdzie wspierają wysiłki innych państw oraz służb porządku publicznego w walce ze zorganizowaną przestępczością.

Obecnie w stoczni Fincantieri Marinette Marine prowadzone są prace przy sześciu okrętach typu Freedom dla US Navy. Dodatkowo położono także stępkę pierwszej z czterech fregat typu Saud, czyli eksportowej wersji LCS znanych pod określeniem MMSC (Multi-Mission Surface Combatant). Nie można wykluczyć, że linia eksportowa zostanie wydłużona o zamówienie z Grecji.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc