Obok kompleksowych, znanych i w pełni wzajemnie zintegrowanych zautomatyzowanych systemów zarządzania walką i łączności poziomów operacyjnego oraz taktycznego, Polacy produkują też jedyne tej klasy urządzenia końcowe. Są nimi np. militarne, wysokowydajne, odporne oraz stale rozwijane i sprawdzane (także w czasie eksploatacji) Komputerowe Terminale Taktyczne (KTT) - pisze dr inż. Łukasz Apiecionek, profesor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Instytucie Informatyki, dyrektor Departamentu Innowacyjnych Technologii Informatycznych TELDAT.
Producentem tych urządzeń jest bydgoski TELDAT działający 25. rok na rynku obronnym i posiadający bogate doświadczenie oraz osiągnięcia w opracowywaniu, realizacji i utrzymaniu wojskowych rozwiązań ICT (informatyki i łączności). Wymienione terminale przeznaczone są dla aktualnych i perspektywicznych krajowych oraz zagranicznych programów i projektów obronnych. Są one wysoko oceniane przez zamawiających i wykorzystywane przez nich w wielu rozwiązaniach wojskowych (SpW). Urządzenia te przeznaczone są m.in. do wykorzystania w systemach zarządzania walką klasy: BMS i Żołnierza Spieszonego. Mogą być z powodzeniem eksploatowane w bardzo trudnych warunkach środowiskowych w różnego rodzaju platformach mobilnych (np. wozach: dowódczych i bojowych) oraz poza nimi.
Zobacz też: BMS Jaśmin - powód do dumy Teldatu
Szeroki wachlarz wersji wykonań
Zasadniczymi urządzeniami omawianej klasy, produkowanymi przez polskich inżynierów z Bydgoszczy są:
Zobacz też: W WAT powstały dwa laboratoria rozwiązań JAŚMINa
Zobacz też: Interoperacyjność to podstawa sojuszniczych działań - zapewnia ją SWD C3IS JAŚMIN
Zobacz też: JAŚMIN bije kolejne rekordy
Nieograniczone możliwości wykorzystania
Wszystkie walory techniczne, innowacyjna architektura oraz ponadnormatywne parametry wydajnościowe i wytrzymałościowe omawianych militarnych terminali taktycznych, powodują, że mogą one być wykorzystane w niemal wszystkich aktualnych i perspektywicznych krajowych oraz zagranicznych programach i projektach obronnych, w zarządzaniu kryzysowym, a także przemyśle produkcyjno-usługowym, m.in. w:
Zobacz też: TELDAT dwukrotnie uhonorowany, w tym tytułem Lidera Innowacyjności na Rzecz Bezpieczeństwa Państwa
Zaawansowane technologie i innowacyjna architektura
Rodzina prezentowanych militarnych terminali to również efekt zaawansowanego procesu / cyklu życia produktu, począwszy od koncepcji, analizy technologii, poprzez symulacje mechaniczne, prototypowanie, testowanie i certyfikowanie, kończąc na ich specjalistycznej produkcji oraz wdrażaniu.
Dzięki takiemu podejściu, przedmiotowe terminale charakteryzują się też głównie: elastyczną / modułową budową, możliwością dowolnej konfiguracji, implementacją najnowszych, najszybszych, najwydajniejszych i optymalnych podzespołów / komponentów elektronicznych (procesorów, pamięci i dysków), a także interfejsów i modułów komunikacyjnych (np. WiFi 2.4/5 GHz, 4G/LTE, 5G, Gigabit Ethernet, USB 3.0, Bluetooth 5.0, GPS, Galileo, GLONASS i BeiDou). Pozwala to na łatwe rozszerzanie funkcjonalności niniejszych terminali oraz ich sprawny serwis w całym okresie eksploatacji.
Zobacz też: Teldat ponownie uczestniczył w Bold Quest 18-2 i odniósł w nim sukces (zbiam.pl)
Ponadnormatywne parametry wydajnościowe i wytrzymałościowe
Wzmocnione panele dotykowe, odporność na wielokrotne upadki i wstrząsy, hermetyczność obudowy, duża wydajność oraz pojemność baterii, optymalne wykorzystanie i zarządzanie energią, a także wysokie parametry wytrzymałościowe (np. przy dużym obciążeniu i jednoczesnym wykonywaniu wielu procesów systemowych) to kolejne wybrane zalety wyróżniające omawiane terminale taktyczne na tle komercyjnych i innych tego typu rozwiązań. Najważniejszymi z tych parametrów są:
Zobacz też: Kolejny międzynarodowy laur dla C3IS JAŚMIN
Standardy militarne
Prezentowane terminale taktyczne są wykonane zgodnie z Normami Obronnymi: NO-06-A101, NO-06-A107, NO-06-A103 i NO-06-A200. Zaliczają się do urządzeń grup: N.7, N.8, N.10, N.11, N.12 i N.14. Potwierdzają to świadectwa i raporty z licznych, wielozakresowych badań tych urządzeń, przeprowadzanych w akredytowanych laboratoriach, m.in. w zakresie:
Zobacz też: System JAŚMIN - wielokrotnie sprawdzona jakość
Tempestowe możliwości
Omawiane terminale taktyczne posiadają możliwość przystosowania do przetwarzania informacji niejawnych do klauzuli TAJNE / NATO SECRET włącznie. Realizowane to jest poprzez spełnienie wymagania ZOBT-500A dla poziomu TPZU-2 (odpowiednik NATO SDIP-27 Level B), co w razie potrzeby może być potwierdzane certyfikatem ochrony elektromagnetycznej.
Zobacz też: Wreszcie wojsko będzie miało Węzły Teleinformatyczne
Wysoki potencjał badawczo-rozwojowy, laboratoryjno-testowy i produkcyjny
TELDAT posiada własną niezależną siedzibę ulokowaną w dużym kompleksie nowoczesnych obiektów. Zatrudnieni w niej są najwyższej klasy polscy inżynierowie z zakresu wojskowego ICT. Zespół ten jest 25. rok skrupulatnie budowany i intensywnie doskonalony w kraju i za granicą. Dysponuje on zaawansowaną, wysokospecjalistyczną i też ciągle doskonaloną infrastrukturą badawczo-testową, rozwojową, produkcyjną, wdrożeniową, serwisową i zabezpieczającą jego działania. Kadra ta i wspomniane nowoczesne wyposażenie skupione są głównie w departamentach: rozwoju i stosowania innowacyjnych technologii, produkcji, wdrożeń i utrzymania wyrobów oraz zapewnienia ich najwyższej jakości. Te piony organizacyjne posiadają do dyspozycji m.in.: zaawansowany wytwórczy park maszynowo-sprzętowy i narzędziowy (np. zautomatyzowaną linię produkcyjno-montażową), nowoczesne laboratoria badawczo-testowe (z niezbędną aparaturą badawczo-pomiarową, specjalnie zaprojektowanymi zestawami testującymi, zaawansowanymi komorami klimatycznymi i stołami wibracyjnymi). Właśnie ta wysokospecjalistyczna infrastruktura umożliwia wspomnianym inżynierom TELDAT projektowanie, prototypowanie, badanie i wielozakresowe testowanie terminali taktycznych i ich seryjną produkcję w finalnych i najbardziej doskonałych wersjach wykonań.
Zobacz też: TELDAT - realizacja umów w czasie pandemii COVID-19
Autor tekstu: dr inż. Łukasz Apiecionek, profesor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Instytucie Informatyki, dyrektor Departamentu Innowacyjnych Technologii Informatycznych TELDAT
Zdjęcia: TELDAT
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu