Jak poinformował minister Macierewicz pod koniec marca br. zakończony został ważny etap negocjacji z koncernem Raytheon, a także rządem Stanów Zjednoczonych, dzięki czemu strona polska wysłała dziś do amerykańskiej administracji skorygowane zapytanie ofertowe (LOR). Dotyczy ono dostawy ośmiu baterii zestawu Patriot, skonfigurowanych według opracowanych przez MON wymagań. Jeśli wniosek uzyska wszystkie niezbędne akceptacje w Stanach Zjednoczonych, w tym Kongresu, biorąc pod uwagę zaawansowanie rozmów z dostawcą systemu, umowa mogłaby zostać podpisana jeszcze pod koniec bieżącego roku.
Jednym z warunków zapisanych w LOR jest dostawa pierwszej baterii w 24 miesiące od daty zawarcia kontraktu. Pierwsze dwie baterie zostałyby dostarczone jeszcze z radarem kierowania ogniem zdolnym do obserwacji sektorowej, kolejne już z nowym radarem obserwacji dookólnej, z antenami aktywnymi w technologii GaN. Równolegle z dostawami zestawów w docelowej konfiguracji, także dwie pierwsze baterie otrzymałyby nowe radary.
Ujawnioną po raz pierwszy informacją jest to, że już od pierwszej baterii, polskie Patrioty otrzymałyby sieciocentryczny system dowodzenia IBCS koncernu Northrop Grumman, który byłby wdrażany równolegle w Siłach Zbrojnych RP i w US Army. Według deklaracji, także uczestniczącego w konferencji, wiceministra Bartosza Kownackiego, uzyskano zgodę Amerykanów na taki tryb wdrożenia IBCS-a, co podkreśla znaczenie współpracy wojskowej z Polską dla Stanów Zjednoczonych.
Nowością jest także rezygnacja przez Polskę z pocisków GEM-T na rzecz „niskokosztowych” Sky Ceptorów, które byłyby głównym orężem systemu do zwalczania celów aerodynamicznych i pomocniczą przy rażeniu rakiet balistycznych.
Polski przemysł, a przede wszystkim firmy skupione w Polskiej Grupie Zbrojeniowej S.A., miałyby realizować co najmniej 50% wartości zlecenia, a potem świadczyć także usługi serwisowe w całym cyklu życiowym systemu. W ramach porozumień offsetowych, w Polsce uruchomiona miałaby zostać produkcja pocisków SkyCeptor – także eksport, a także przeniesiona produkcja mikrofalowych tranzystorów mocy wykonanych w technologii azotku galu (GaN). Kwestie offsetu będą jeszcze przedmiotem negocjacji.
Minister Macierewicz poinformował także, że MON planuje zamknąć budżet akwizycyjnej fazy programu Wisła w kwocie nie przekraczającej 30 mld PLN, co byłoby znacznym postępem w stosunku do wyceny transakcji przez stronę amerykańską sprzed kilkunastu miesięcy, która opiewała na ponad 50 mld PLN. Według kierownictwa MON, cenę udało się obniżyć w toku kilkumiesięcznych rozmów z Raytheonem i amerykańską administracją.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu