9 października brytyjska Royal Navy poinformowała, że dokonano pierwszego odpalenia kierowanego pocisku przeciwokrętowego MBDA Sea Venom z wielozadaniowego śmigłowca pokładowego Leonardo AW159 Wildcat HMA Mk 2.
Powyższe wydarzenie miało miejsce na obszarze poligonu Aberporth w Walii. W próbie uczestniczył personel 744. Eskadry Lotnictwa Morskiego, która odpowiada za testy i ewaluację projektów rozwojowych na rzecz Royal Navy. Integracja z nową bronią AW159 Wildcat mają otrzymać możliwość efektywnego atakowania celów nawodnych, w tym średnich jednostek eskortowych.
Celem dla październikowej próby była tarcza wykonana z kontenerów umieszczonych na barce. Każdy z nich dysponował własnym źródłem nagrzewania, które miało symulować operującą jednostkę pływającą. Cały test zakończył się pełnym sukcesem – pocisk trafił w tarczę.
Obecnie brytyjskie lotnictwo morskie dysponuje 28 śmigłowcami pokładowymi Leonardo AW159 Wildcat, które stanowią wyposażenie dwóch eskadr. Maszyny weszły do zadań operacyjnych w 2015 roku i od tego czasu są systematycznie modyfikowane oraz integrowane z nowymi typami uzbrojenia – obecnie są to m.in. lekkie torpedy Sting Ray, stanowisko strzeleckie z wkm M2 czy zasobniki z lekkimi pociskami Thales Martlet. Certyfikacja i otwarcie drogi do operacyjnego użycia MBDA Sea Venom jest zaplanowane na 2026 rok jednak nie można wykluczyć, że procedury biurokratyczne zostaną przyspieszone.
Rozszerzenie potencjału uderzeniowego śmigłowców Leonardo AW159 Wildcat może pozwolić na zwiększenie szans eksportowych. Dotychczas, poza Wielką Brytanią, wiropłaty zostały sprzedane do Republiki Korei, Filipin oraz nieujawnionego odbiorcy z Afryki Północnej. Nie można wykluczyć, że powyższa konstrukcja będzie także oferowana Polsce w ramach programu Kondor, który zakłada zakup od czterech do ośmiu wielozadaniowych śmigłowców pokładowych dla Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu