Narastanie możliwości obrony przed atakami z powietrza oraz wyzwania współczesnego świata, związane z rozwojem możliwości bojowych tradycyjnych przeciwników oraz asymetrycznym zagrożeniem ze strony aktorów nie-państwowych, które mogą być skutecznie redukowane działaniami powietrznymi, to czynniki, które należy brać pod uwagę.
Uznając złożoność tych wyzwań, firma Rafael Advanced Defense Systems opracowało kompletny pakiet modernizacyjny zapewniający wysoką efektywność samolotów bojowych, który rozwiązuje kluczowe problemy.
Po pierwsze, efektywne, choć relatywnie tanie środki przeciwdziałania radioelektronicznego zaczynają być dostępne w państwach słabo rozwiniętych, mogą one pozyskiwać technologie związane z GPS, łącznością radiową i walką radioelektroniczną, co powoduje, że nawigacja GPS przestaje działać poprawnie. W rezultacie konieczne jest pozyskiwanie alternatywnych rozwiązań pozwalających na utrzymanie wysokiej dokładności nawigowania i celowania.
Po drugie, choć swoboda operowania i przewaga powietrzna są niezbędnymi warunkami skutecznych ataków z powietrza, także na dużą głębokość i spoza zasięgu bezpośredniej obrony celu, to jednak możliwość uzyskania powietrznej przewagi jest mocno ograniczona przez zaawansowane strefy antydostępowe (A2/AD), tworzone przez potencjalnych nieprzyjaciół.
Po trzecie, niszczenie obiektów wymagających natychmiastowego porażenia (cele TCT), wymaga wydajnego połączenia siecią informacyjną wszystkich sił operacyjnych, w tym także środków wykrywania i lokalizowania celów, przekazywania danych o celach siłom operacyjnym w czasie rzeczywistym praz precyzyjnego ataku odpowiednią amunicją.
I wreszcie, siły zadaniowe ze zintegrowanymi komponentami lądowym, powietrznym i morskim wymagają płynnej interoperacyjności, by zredukować możliwość zadania niechcianych strat w rejonach o dużej gęstości zaludnienia oraz pewnego, efektywnego, działającego w czasie rzeczywistym systemu oceny skutków ataku na cele. Obecny rozwój technologii rodzi potrzebę posiadania efektywnego systemu rozpoznania, obserwacji i wskazywania celów oraz przydzielania celów do zwalczania, a także możliwości wykonywania skutecznych ataków na te cele, w złożonym środowisku powietrznym i naziemnym.
Czy jest to system autonomiczny, czy działa jako element zintegrowanego większego systemu, rozwiązania firmy Rafael należą do najlepszych na świecie. Jeśli system bojowy działa się w środowisku sieciocentrycznym, pakiet modernizacyjny może być zainstalowany na dowolnej platformie i daje jej możliwości porównywalne z kolejnymi generacjami lotniczej techniki bojowej. Taka integracja daje operatorowi danego systemu uzbrojenia możliwość kontrolowania misji, bez konieczności kierowania uzbrojeniem, tym samym znacznie zmniejszając obciążenie obowiązkami.
Wspomniane zintegrowane technologie na zawsze zmieniają sposób użycia lotniczych środków bojowych w walce. Technologia autonomicznego rozpoznawania celów pomaga pociskom w identyfikacji i śledzeniu wielu celów jednocześnie, podczas gdy sztuczna inteligencja pogłębionego samouczenia się pomaga w przetwarzaniu olbrzymiej ilości danych z bezprecedensową prędkością.
BNET SDR firmy Rafael zapewnia sieciocentryczne połączenie pocisków Derby MKIII i Python-5 klasy powietrze-powietrze, rodziny środków bojowych SPICE do atakowania celów naziemnych z autonomicznymi układami elektro-optycznymi porównującymi teren z mapą, działającymi niezależnie od GPS, a także z zasobnikami celowniczymi LITENING z systemami elektrooptycznymi i pracującymi w podczerwieni oraz z zasobnikami rozpoznawczymi Reccelite XR, które pozwalają na zbieranie informacji o przeciwniku na odległościach większych od 100 km. Unikalna, opatentowana technologia BNET zapewnia szerokopasmowe, szybkie (o niskich opóźnieniach), pewne połączenia, niezbędne do przeprowadzenia udanych działań operacyjnych.
Źródło: Rafael Advanced Defense Systems Ltd.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu