Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Amerykańskie wyrzutnie Iron Dome strzelają na poligonie

Amerykanie przeprowadzili pierwsze ćwiczenia z wykorzystaniem systemu Iron Dome. Fot. US Army

23 sierpnia Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o przeprowadzeniu pierwszych ćwiczeń z realnym użyciem baterii systemu przeciwlotniczego Iron Dome produkcji izraelskiej.

Powyższe wydarzenie miało miejsce na poligonie rakietowym White Sands Missile Range. W ramach ćwiczeń i certyfikacji żołnierze 3-43 Batalionu Obrony Przeciwlotniczej, należącego do 11. Brygady Przeciwlotniczej z Fort Bliss w stanie Teksas, realizowali pierwsze zadania ogniowe. W ich ramach symulowano atak z wykorzystaniem różnorodnych obiektów latających - ogółem zniszczono osiem celów powietrznych.


Na mocy międzyrządowej umowy pomiędzy Izraelem oraz Stanami Zjednoczonymi, Departament Obrony zakupił dwie baterie systemu Iron Dome - zostały zintegrowane ze standardowymi dla US Army ciężarówkami Oshkosh HEMTT. Dostawa pierwszej została zrealizowana w ostatnim kwartale ubiegłego roku, a druga w styczniu bieżącego.

Bazowy kontrakt opiewał na opcję rozszerzającą umowę o kolejne dwie baterie. Pomysł został jednak zarzucony już w marcu ubiegłego roku – wśród powodów tego kroku był brak zgody izraelskiej administracji na przekazanie Amerykanom kodów źródłowych niezbędnych do pełnej integracji systemu Iron Dome z amerykańskimi systemami wymiany informacji i dowodzenia.

Możliwości systemu powodują, że budzi zainteresowanie na świecie. Z tego też względu Rafael oraz Raytheon (już w 2014 r.) podpisali umowę o utworzeniu linii produkcyjnej na terenie Stanów Zjednoczonych. Dzięki temu Iron Dome może być oferowany także poprzez rządową procedurę FMS. Nie można wykluczyć, że trafi na uzbrojenie wybranych państw arabskich, które w ostatnich miesiącach nawiązały stosunki dyplomatyczne z Izraelem.

 

Teldat
reklama Leonardo
reklama BMS
reklama Leonardo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc