Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Obrona Terytorialna – zawsze gotowi, zawsze blisko.

21 listopada w budynkach należących do Akademii Sztuki Wojennej odbyła się konferencja poświęcona Wojskom Obrony Terytorialnej, zatytułowana „Zawsze gotowi, zawsze blisko”.

Przedsięwzięcie to zostało podzielone na trzy panele tematyczne: naukowo-społeczny, wojskowy i medialny. Konferencję zainaugurował szef  MON Antonii Macierewicz, który w czasie swojego przemówienia przypomniał o zjawisku wojny hybrydowej, którą obserwuje się od dawna jednak jako środek pomocniczy. Obecnie zaczyna stanowić jej główną treść. Zdaniem ministra lekarstwem na to zagrożenie mają być Wojska Obrony Terytorialnej, zdolne do przeciwstawienia się atakowi ze strony tzw. „zielonych ludzików”, czyli rosyjskich wojsk powietrzno-desantowych, przynajmniej do czasu kiedy do akcji będą mogły wkroczyć oddziały regularne. Odpowiednie przygotowanie ma zapewnić szkolenie Obrony Terytorialnej przez profesjonalistów z Sił Zbrojnych RP. Z tych samych powodów na czele nowej formacji został postawiony dotychczasowy dowódca Jednostki Komandosów z Lublińca, pułkownik Wiesław Kukuła.

Konferencji towarzyszył pokaz wyposażenia produkowanego przez Polską Grupę Zbrojeniową, w tym Zakładów Mechanicznych Targów S.A., Maskpolu S.A., Fabryki Broni Łucznik i Mesko S.A. Swoje bezzałogowce prezentował także współpracujący z PGZ Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych.

SZP

[cycloneslider id="7428"]

Teldat
Teldat

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc