Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Najnowsza odmiana francuskiego pocisku balistycznego przetestowana

Pierwsze wystrzelenie pocisku balistycznego M51.3 z poligonu DGA Essais de missiles. Fot. DGA

18 listopada z poligonu testowego (DGA Essais de missiles) Biscarrosse, należącego do francuskiej Dyrekcji Generalnej ds. Uzbrojenia (DGA), wystrzelono po raz pierwszy pocisk balistyczny w najnowszej odmianie M51.3.

Wystrzelony pocisk pozbawiony został głowicy bojowej, a miejsce jego upadku wyznaczono na wodach Północnego Atlantyku, kilkaset kilometrów od najbliższego wybrzeża. Początkowa faza lotu kontrolowana była przez operatorów na poligonie, podczas gdy na dalszym etapie nadzór przejął, specjalnie do tego celu zbudowany, okręt Monge (A 601, w służbie od 1992 roku).

Pociski balistyczne ArianeGroup M51 stanowią rodzinę najnowszych, regularnie modernizowanych, międzykontynentalnych pocisków balistycznych MSBS (Mer-Sol-Balistique-Stratégique) stanowiących uzbrojenie eksploatowanych obecnie strategicznych okrętów podwodnych o napędzie atomowym SNLE NG (Sous-Marin Nucléaire Lanceur d'Engins dits de nouvelle génération) typu Le Triomphant  (cztery okręty w służbie od 1997 roku). Pociski typu M51 to konstrukcje trzystopniowe zasilane kompozytowym stałym materiałem pędnym. Charakteryzują się masą 52 ton przy wymiarach 12 x 2,3 m. Podobnie jak amerykańskie pociski balistyczne w tym m.in. Trident II (D5) wyposażone są wysuwany czepiec balistyczny. Zasięg maksymalny szacowany jest na 10 000 km. Obecnie Le Vigilant (S 618) oraz Le Terrible (S 619) uzbrojone są w odmianę M51.1, która wyposażona jest w 6 do 10 indywidualnych (MIRV) termonuklearnych głowic typu TN-75 o mocy po 150 kT. Podczas gdy Le Triomphant (S 616) i Le Téméraire (S 617) zostały zmodernizowane i dostosowane do wykorzystania pocisków w nowszej odmianie M51.2. W odróżnieniu od wcześniejszej wersji pocisk ten charakteryzuje się mniejszym kołowym błędem trafienia (CEP) oraz zastosowaniem nowszych ładunków termojądrowych typu TNO (Tête nucléaire océanique) o mocy jednostkowej zmniejszonej do 100 kT. Ładunki te klasyfikowane są jako manewrujące typu MARV (Maneuverable Re-entry Vehicle). Pocisk w najnowszej odmianie, która została właśnie przetestowana, charakteryzuje się zwiększoną do 54 ton masą, zwiększonym o kilkaset km zasięgiem (z oczywistych powodów zasięg nie został ujawniony) oraz poprawionymi „zdolnościami” do pokonania systemów obronnych potencjalnego przeciwnika. Pociski w odmianie M51.3 mają wejść na uzbrojenie nowoopracowywanych SNLE 3G (Rozpoczęto próby modelowe nowej generacji „boomera” dla Francuskich Sił Morskich/ZBiAM.pl).

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc