Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Najnowsza Merkawa zniszczona w Strefie Gazy

W Strefie Gazy zniszczony został najnowszy czołg Sił Obronnych Izraela, Merkawa Mk IV Barak. Fot. Internet https://x.com/clashreport/status/1857393676407763391

15 listopada w Internecie opublikowano zdjęcia przedstawiające zniszczony czołg Merkawa Mk IV Barak, a więc w najnowszej odmianie produkcyjnej.

Według doniesień medialnych – co wydają się potwierdzać zdjęcia – czołg został zniszczony za pomocą improwizowanego ładunku wybuchowego (IED) o dużej masie, zapewne kilkadziesiąt kg lub nawet większej. Oznacza to, że nawet tak ciężki i stosunkowo solidnie zbudowany wóz, jakim jest najnowszy z „rydwanów”, nie miał najmniejszych szans. Czołg został całkowicie zniszczony ‒ kadłub został rozerwany mniej więcej w połowie, wieża (dość ciężka przecież) została odrzucona na pewną odległość. Doszło do uszkodzenia wielu elementów, w tym pancerza modułowego wieży, można zapoznać się z niektórymi szczegółami konstrukcji. Dobrze widoczne są np. detale zawieszenia normalnie ukrytego pod masywnymi fartuchami burtowymi. Także struktura ciężkich modułów pancerza wieży została odsłonięta. W przypadku Merkawy pancerz zasadniczy stanowi cytadela będąca prostą metalową skorupą, do której mocowane są ciężkie, grube moduły zawierające różne warstwy pancerza specjalnego. Według niepotwierdzonych informacji wybuch IED przeżyć miał – cudem – kierowca czołgu, jako jedyny z czteroosobowej załogi. Czołgi Merkawa w najnowszej odmianie zostały skierowane do działań wojennych w Strefie Gazy w grudniu 2023 r.

Wybuch ciężkiego ładunku IED spowodował m.in. uszkodzenia pokazujące niektóre detale konstrukcji. Fot. Internet

Merkawa Mk IV Barak weszła do służby w styczniu 2023 r. Dokładne możliwości czołgi nie zostały ujawnione, podobnie, jak różnice w stosunku do poprzedniego modelu (Merkawa Mk 4M). Najprawdopodobniej różnice dotyczą przede wszystkim wetroniki i interfejsów człowiek-maszyna. Załoga ma mieć do dyspozycji m.in. system obserwacji dookólnej Elbit Iron Vision, przy czym dowódca czołgu ma posługiwać się hełmem z wyświetlaczem przeziernym, na którym prezentowane mają być niezbędne dane. Wyposażenie elektroniczne ma ponadto oferować wsparcie podczas kierowania czołgiem i walki, w tym samodzielne wskazywanie celów, informowanie o potencjalnym zagrożeniu, sugerowanie najlepszej lub najszybszej trasy dojazdu do celu itd. Nie wiadomo jednak, czy pozostawiono zapowiadany i testowany interfejs głosowy.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc