Jedną z największych nowości, także dosłownie, jaką na MSPO 2024 premierowo prezentuje spółka PIT-RADWAR S.A.,wchodząca w skład PGZ S.A., jest Radar Wielofunkcyjny Kierowania Ogniem Sajna, powstały przede wszystkim jako główny środek radiolokacyjny Zestawu Rakietowego Obrony Powietrznej Krótkiego Zasięgu Narew.
Trójwspółrzędny Radar Wielofunkcyjny Kierowania Ogniem (RWKO) Sajna z aktywną anteną z fazowanym szykiem pracuje w centymetrowym paśmie C, dysponując instrumentalnym zasięgiem 180 km, uzależnionym od trybu pracy, zapewniając pokrycie do 70° w elewacji, realizowane poprzez elektroniczne sterowanie wiązki, i 360° w azymucie poprzez mechaniczny obrót bloku antenowego. Czas odświeżania informacji radiolokacyjnej wynosi 2 s. RWKO Sajna wyposażono w system „swój–obcy” (IFF) standardu Mod 1, 2, #/A, C (SIF), Mod 5 i Mod S. Blok antenowy RWKO Sajna do pracy jest rozwijany na maszcie antenowym o wysokości powyżej 10 m, czyli zgodnej z wymogami sformułowanymi przez wojsko.
RWKO Sajna skonstruowano do wykrywania i śledzenia samolotów załogowych i bezzałogowych, śmigłowców, kierowanych i niekierowanych pocisków rakietowych, w tym pocisków balistycznych krótkiego zasięgu oraz pocisków artylerii polowej, wliczając w to pociski moździerzowe. W ten sposób RWKO Sajna może służyć jako stacja radiolokacyjna kierowania ogniem rakietowych systemów OPL krótkiego zasięgu (SHORAD), stacja radiolokacyjna kontroli obszaru, jak również jako stacja rozpoznania radiolokacyjnego dla artylerii. Wówczas Sajna pracuje w trybie sektorowym. W przypadku systemu Narew założono, że pojedyncza Sajna będzie funkcjonować na szczeblu jednostki ogniowej, natomiast na szczeblu baterii będą to dwie stacje Sajna, współpracujące ze sobą.
Prócz rozwijanego masztu, w RWKO Sajna w oczy rzuca się nośnik, którym jest specjalnie skonstruowany terenowy Jelcz w układzie pięcioosiowym. Łączna masa zestawu to ok. 40 t. Obsługa RWKO Sajna stanowią trzy osoby, choć Sajna może też pracować z załoga dwuosobową. Stanowiska operatorskie umieszczono w tylnej części kabiny Jelcza, co podnosi mobilność RWKO Sajna i skraca czas przejścia z konfiguracji marszowej do roboczej i vice versa, zgodny z wymaganiami zamawiającego. Istnieje też możliwość obsługi RWKO Sajna za pomocą stanowisk wynośnych.
RWKO Sajna na MSPO 2024 to prototyp, biorący udział w badaniach – te zakładowe mają zakończyć się tej jesieni. Po nich rozpoczną się badania państwowe, które potrwają kolejnych kilka miesięcy, po ukończeniu tego etapu Sajna będzie gotowa do seryjnej produkcji. Ewentualne zmiany w porównaniu z wystawionym na MSPO 2024 prototypem mogą objąć bazę elementową stacji. Ale jej ogólna konfiguracja już nie ulegnie zmianie.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu