30 grudnia na stronach Kancelarii Sejmu opublikowano odpowiedź Ministerstwa Obrony Narodowej na interpelację grupy posłów Koła Poselskiego Konfederacja w sprawie przejęcia na potrzeby Wojska Polskiego 300 pojazdów Force Protection Inc. Cougar zbudowanych w układzie 4×4.
Tradycyjnie autorem odpowiedzi na listopadową interpelację jest wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz, odpowiedzialny za kontakty MON z parlamentem. W przesłanej odpowiedzi czytamy: uprzejmie informuję, że zakup tego sprzętu wynikał z potrzeby zaspokojenia potrzeb bieżących i został przeprowadzony zgodnie z obowiązującym prawem, w tym z § 102 ust. 1 i 2 decyzji Nr 141/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 5 lipca 2017 r. w sprawie systemu pozyskiwania, eksploatacji i wycofywania sprzętu wojskowego Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Pojazdy typu MRAP Cougar 4x4 są pozyskiwane wraz z pakietem logistycznym. Co więcej, pojazdy tego typu wykorzystywane były przez polskich żołnierzy w ramach misji w Afganistanie, gdzie w okresie zimowym temperatury spadają znacznie poniżej zera. Informacje w zakresie planowania obronnego, w tym dotyczące pozyskiwanego sprzętu wojskowego i planowanego sposobu jego użycia, stanowią informacje niejawne.
Międzyrządowa umowa dotycząca przejęcia 300 wozów Cougar 4×4 została podpisana 8 grudnia 2021 roku. Sprzęt ma trafić do Polski w pierwszym kwartale bieżącego roku – cały pakiet (obejmujący m.in. wsparcie szkolno-logistyczne) ma kosztować Skarb Państwa 27,5 mln USD. Według deklaracji ministra Mariusza Błaszczaka Cougary wozy mają trafić do jednostek rozlokowanych we wschodniej części kraju. Dotychczas Ministerstwo Obrony Narodowej nie poinformowało czy pojazdy zostaną zakupione czy też zostaną przejęte za darmo (poprzez procedurę EDA), a strona Warszawa zapłaci jedynie za ich rozkonserwowanie, transport do Polski oraz przeprowadzenie niezbędnego szkolenia. MON zakłada, że serwis oraz modernizacje będą prowadzone w krajowych zakładach przemysłu obronnego.
Będą to kolejne pojazdy kategorii MRAP w Wojsku Polskim – w 2014 roku rząd Stanów Zjednoczonych (poprzez procedurę EDA) przekazał Polsce 45 wozów Oshkosh M-ATV, które są eksploatowane przez pododdziały Wojsk Specjalnych.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Fordy Rangery miały być w ilości 630 sztuk. Rok i kilka dni temu rblog odebrał 100sztuk. Gdzie reszta? Do 2023 mają się wyrobić
Tanio,nawet jako osłona mogą robić i tak by się opłacało, PiSnie moja opcja polityczna
Askk Twoja opcja zakupiłaby UAZ-y