Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

MON deklaruje dalsze finansowanie programów artyleryjskich

30 marca MON odpowiedział na interpelację dotyczącą m.in. kontynuacji zakupów Krabów. Fot. Łukasz Pacholski

30 marca na stronach Kancelarii Sejmu upubliczniono odpowiedź Ministerstwa Obrony Narodowej na poselską interpelację Pawła Bejdy dotyczącą kontynuacji zamówień na moduły artyleryjskie produkowane przez należącą do PGZ S.A. Hutę Stalowa Wola S.A.


W przesłanej do MON w lutym bieżącego roku interpelacji, Paweł Bejda (Klub Parlamentarny Koalicja Polska) zwrócił się z trzema pytaniami:
1. Czy Pański resort planuje w tym roku zawarcie kolejnych umów z HSW na dostawy dmo Regina i kmo Rak, aby nie dopuścić do wygaszania przez ten zakład produkcji tych systemów?
2. Mając na uwadze, że obecnie brakuje w polskiej armii 8 dmo Regina i 13 kmo Rak, ile tych modułów planuje się do pozyskania w 2022 r., a ile w latach kolejnych?
3. Kiedy wreszcie do polskiej armii trafią moduły Kryl z HSW?

Zgodnie z tradycją, odpowiedzi udzielił wiceminister Wojciech Skurkiewicz. Czytamy w niej: uprzejmie informuję, że bieżącym roku jest planowane podpisanie umowy na dostawy kolejnych elementów wchodzących w skład dywizjonowych modułów ogniowych (DMO) REGINA. Zadania związane z pozyskaniem dywizjonowych modułów ogniowych kr. REGINA i kompanijnych modułów ogniowych kr. RAK zaplanowano w „Planie Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP w latach 2021-2035 z uwzględnieniem 2020 roku” (dokument niejawny) w liczbach wynikających z potrzeb docelowych zdefiniowanych w Wymaganiach Operacyjnych (dokument niejawny), uwzględniających moduły dotychczas dostarczone do Sił Zbrojnych RP i aktualnie zakontraktowane.
Na zadanie związane z pozyskaniem dywizjonowych modułów ogniowy wynikających ze zdefiniowanych Wymagań Operacyjnych kr. KRYL dokonano stosownych alokacji finansowych w „Planie Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP w latach 2021-2035 z uwzględnieniem 2020 roku” (dokument niejawny).

Dotychczas Ministerstwo Obrony Narodowej, poprzez jednostki podległe, zamówił pięć Dywizjonowych Modułów Ogniowych Regina (każdy z 24 Krabami oraz pojazdami wsparcia i dowodzenia) oraz dodatkowo dwa Kraby trafią także do Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu (do końca 2022 roku). W przypadku Raków, dotychczasowe zamówienia objęły dotychczas piętnaście Kompanijnych Modułów Ogniowych. Ważnym uzupełnieniem ma być właśnie Kryl, zapotrzebowanie na powyższy system artyleryjski może objąć około siedmiu dywizjonów. Kontynuacja zamówień w HSW S.A. ma mieć także związek z deklarowaną rozbudową potencjału Wojska Polskiego.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “MON deklaruje dalsze finansowanie programów artyleryjskich”

  1. 13 brakujacych KMO? Wyglada, ze Pan Posel liczy juz wszystkie brygady po etacie stanu "W", czyli 4ro-batalionowym. To dobrze. Ale az strach pomyslec ile w takim razie brakuje nam batalionow czolgow.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc