9 grudnia Agencja Uzbrojenia poinformowała o zakończeniu fazy morskiej prób zdawczo-odbiorczych niszczyciela min Mewa (603. Jest to trzeci przedstawiciel typu Kormoran II, który zasili Marynarkę Wojenną.
Zgodnie z opublikowaną informacją, próby morskie, które były elementem sprawdzeń zdawczo-odbiorczych, zakończyły się z wynikiem pozytywnym 8 grudnia. Obecnie na jednostce trwają prace mające na celu przygotowanie jej do przekazania.
Wraz z bliźniaczym ORP Albatros (602), Mewa została zakontraktowana przez ówczesny Inspektorat Uzbrojenia 27 grudnia 2017 roku. Cięcie blach w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku zapoczątkowano 19 czerwca 2019 roku. Położenie stępki odbyło się 10 października 2019 roku, a uroczyste wodowanie 17 grudnia 2020 roku. Zgodnie z deklaracjami okręt dołączy do bliźniaka oraz prototypowego ORP Kormoran (601) w 13. Dywizjonie Trałowców im. adm. floty Andrzeja Karwety bazującego w Gdyni (podlegającego 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu).
Jest to czwarty okręt, w historii Marynarki Wojennej, który nosi nazwę Mewa. Pierwszym z nich był trałowiec niemieckiego typu FM, który został przekazany Polsce w ramach postanowień traktatu wersalskiego (w służbie w latach 1921-1931). 25 października 1935 roku do służby wszedł trałowiec ORP Mewa (typu Jaskółka), zbudowany przez Stocznię Gdyńską – ostatecznie jednostka (nosząca od 1949 roku oznaczenie D-46 i będąca dozorowcem) została wycofana ze służby w 1970 roku. 21 maja 1967 roku do służby wcielono trałowiec bazowy ORP Mewa, który należał do projektu 206F (zbudowany w stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni). Intensywna eksploatacja tej jednostki zakończyła się dopiero 30 grudnia 2019 roku. Jej ostatnie dwie dekady okręt operował jako trałowiec bazowy-niszczyciel min projektu 206FM i był pierwszą polską jednostką pod banderą NATO.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu