Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Dostawa dwóch Kormoranów w bieżącym roku

Para seryjnych niszczycieli min typu Kormoran ma zostać dostarczona w bieżącym roku. Fot. MON

20 czerwca rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia, ppłk Krzysztof Płatek, poinformował w mediach społecznościowych o spodziewanych terminach przekazania dwóch seryjnych niszczycieli min typu Kormoran.

Zgodnie z upublicznionymi informacjami, spodziewany termin przekazania przyszłego ORP Albatros (602) przypada na sierpień bieżącego roku, a bliźniaczego (przyszłego) ORP Mewa (603) na listopad. Obie jednostki przechodzą obecnie próby – mają trafić do 13. Dywizjonu Trałowców im. admirała floty Andrzeja Karwety. Dołączą tam do prototypowego ORP Kormoran (601) i pozwolą na wypełnienie luki po już wycofanych z eksploatacji trzech okrętach projektu 206FM.

Para seryjnych niszczycieli min typu Kormoran (258/II oraz 258/III) jest budowana na zamówienie Marynarki Wojennej RP przez konsorcjum składające się z: stoczni Remontowa Shipbuilding S.A., Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej S.A. oraz Stoczni Marynarki Wojennej S.A (obecnie PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o.).

Obecnie, zgodnie z zapowiedziami ministra Mariusza Błaszczaka, oczekiwane jest podpisanie umowy dotyczącej zamówienia trzech kolejnych niszczycieli min typu Kormoran. Kontrakt ma zostać zawarty do końca czerwca bieżącego roku. Okręty, najprawdopodobniej, trafią do 12. Wolińskiego Dywizjonu Trałowców, który stacjonuje w Świnoujściu.

Teldat
reklama BMS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Dostawa dwóch Kormoranów w bieżącym roku”

  1. Wielu ludzi latami tu pisało o wydłużeniu serii Kormoranów powiem nieskromnie że mnie też się kilka razy zdarzyło, jak podpiszą to będzie okazja by otworzyć...szampana...mnie tam zimny browar wystarczy 🙂🙂🙂

  2. parametry okrętów, w tym długość i zanurzenie, pozwalają na pokonanie śluzy na Mierzei Wiślanej i przejście dalej do Elbląga - oby jak najszybciej

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc