Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejne Talwary dla Indii

30 stycznia Ministerstwo Obrony Indii oraz stocznia M/S Goa Shipyard Ltd. podpisali kontrakt w sprawie budowy dla Marynarki Wojennej Indii dwóch fregat rakietowych projektu 11356, znanych w hinduskiej flocie jako typ Talwar.

Podpisanie powyższego kontraktu to wynik zawarcia międzyrządowego porozumienia pomiędzy Indiami oraz Rosją w sprawie udzielenia licencji na budowę fregat w Indiach. Według umowy dwa okręty zostaną dostarczone z Rosji do końca 2022 roku, natomiast para licencyjna ma trafić do służby w 2026 roku. Cała czwórka ma dysponować rozszerzonymi (w stosunku do pierwszych Talwarów) możliwościami operacyjnymi.

Indie sukcesywnie kupują kolejne fregaty powyższego typu. Pierwsze trzy zostały zamówione w drugiej połowie lat 90. XX wieku i zostały wcielone do służby w latach 2003-2004. Druga trójka została zamówiona w 2004 roku, a do służby trafiły w latach 2012-2013. Para okrętów trzeciej transzy, która powstaje w Rosji, bazuje na kadłubach fregat zamówionych przez Rosję, jednak w wyniku wprowadzenia embarga na dostawy turbin gazowych przez Ukrainę ich budowa została wstrzymana. Władze w Kijowie zgodziły się jednak na dostarczenie urządzeń dla okrętów budowanych na eksport.

(ŁP) Foto: US Navy
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc