27 listopada media francuskie poinformowały, bazując na nieoficjalnych źródłach rządowych, że władze Kazachstanu są zainteresowane zakupem wielozadaniowych samolotów bojowych produkcji zachodniej. Jest to kolejne państwo Azji, które rozważa przezbrojenie i wycofanie z linii konstrukcji rosyjskich.
Rozmowy w sprawie możliwości zakupu samolotów Dassault Rafale zostały podjęte w czasie wizyty prezydenta Macrona w Kazachstanie 29-30 października bieżącego roku. Jak się okazuje, zagadnienie jest coraz powszechniejsze, gdyż zainteresowanie samolotami Rafale wyraża także Uzbekistan. W przypadku lotnictwa wojskowego Kazachstanu, pierwszym symbolem zmian pokoleniowych są zakupy maszyn transportowych – w obliczu braku odpowiednych rozwiązań konstrukcyjnych oferowanych przez przemysł rosyjski doszło do zakupu 11 lekkich samolotów transportowych rodziny Airbus C-295 (w tym jeden dla służb bezpieczeństwa wewnętrznego). Dodatkowo Airbus dostarczy przynajmniej dwa średnie A400M Atlas. Powyższa flota pozwoli na wycofanie z linii konstrukcji sowieckich (An-26 oraz An-12).
W przypadku lotnictwa bojowego, obecnie trzonem są odrzutowe maszyny bojowe odziedziczone po dawnym ZSRR oraz zakupione w Rosji (Su-27/30). Ze względu na postępujące embargo oraz potrzeby rosyjskiego lotnictwa wydaje się, że stopniowo ograniczane są programy wsparcia dla klientów eksportowych. To z kolei powoduje spadek gotowości operacyjnej lotnictwa kazachskiego.
Atutem Dassault Rafale jest brak komponentów produkcji amerykańskiej, co mogłoby uniemożliwić eksport do państw, które blisko współpracują z Rosją bądź Chinami. Zainteresowanie, ewentualnym, zakupem Rafale wpisuje się w obecną kampanię marketingową prowadzoną przez władze francuskie oraz producenta. W ostatnich latach Dassault uzyskał liczne kontrakty eksportowe, które zawarto z Grecją, Indiami, Chorwacją, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, Indonezją, Katarem oraz Egiptem. Część z nich kontynuuje współprace poprzez kolejne zamówienia. Dodatkowo nie można wykluczyć, że wkrótce Dassault podpisze nowe kontrakty – wśród zainteresowanych państw wymienia się m.in. Serbię, Arabię Saudyjską, Uzbekistan czy Irak.
Zainteresowanie Uzbekistanu bądź Kazachstanu zakupem Rafale można uznać za przełom. Po raz pierwszy zaawansowana zachodnia konstrukcja zostałaby zakupiona przez państwo, które było członkiem dawnego ZSRR. Dotychczas tego typu transakcje były prowadzone z krajami dawnego bloku wschodniego, a dla byłych republik sowieckich oferowano sprzedaż samolotów transportowych bądź szkolno-bojowych oraz śmigłowców.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu