Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Katar odbiera Eurofightery

W Wielkiej Brytanii Katar odebrał pierwszą partię wielozadaniowych samolotów bojowych Eurofighter. Fot. BAE Systems

15 sierpnia w zakładach koncernu BAE Systems w Warton w Wielkiej Brytanii odbyła się uroczystość formalnego przekazania Siłom Powietrznym Kataru pierwszych wielozadaniowych samolotów Eurofighter.


W powyższej uroczystości uczestniczyli m.in. wicepremier oraz minister obrony Kataru oraz dowódca Sił Powietrznych Emiratu. Dostarczone maszyny (pięć sztuk) mają zostać przebazowane na Bliski Wschód jeszcze w sierpniu, a już w listopadzie będą zabezpieczać przestrzeń powietrzną w czasie odbywających się w Katarze Mistrzostw Świata w piłce nożnej.

Katar, w grudniu 2017 roku, zamówił 24 wielozadaniowe samoloty Eurofighter, które zostaną dostarczone przez koncern BAE Systems. Ich zakup jest elementem rozległego programu modernizacji i rozbudowy potencjału sił zbrojnych – tylko w przypadku lotnictwa bojowego objął umowy z Francją (36 Dassault Rafale) Stanami Zjednoczonymi (36 Boeing F-15QA Advanced Eagle) oraz konsorcjum Eurofighter GmbH (24 Eurofightery). Wraz z maszynami bojowymi zamówiono nową partię odrzutowych samolotów szkolenia zaawansowanego, m.in. BAE Systems Hawk Mk 167 (9) oraz Leonardo M346 Master (6).

Katar jest czwartym państwem obszaru Bliskiego Wschodu, który zamówił samoloty rodziny Eurofighter. Wcześniej na podobny krok zdecydowały się Arabia Saudyjska (72), Kuwejt (28), Oman (12).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc