Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

IDET 2021. GRUPA WB na targach IDET

Fot. GRUPA WB

GRUPA WB jest aktywnym graczem na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej, stąd nie dziwi obecność przedsiębiorstwa na czeskich targach wojskowych IDET 2021. Impreza odbyła się w centrum wystawowym w Brnie. GRUPA WB jest zawsze otwarta na kooperację, dlatego opracowane w Polsce systemy prezentowane były nie tylko na własnym stoisku, ale zostały również wystawione przez czeskich partnerów.

Odwiedzający targi w Brnie mogli zapoznać się z najnowszymi polskimi rozwiązaniami w dziedzinie łączności radiowej. Na stoisku GRUPY WB prezentowano radiostacje osobiste PERAD i COMP@N (także w konfiguracji ze wzmacniaczem) oraz modele R35010 i 3501.

PERAD połączony został z osobistym systemem dowodzenia i obserwacji U-GATE. To urządzenie rozszerzające świadomość sytuacyjną żołnierza. U-GATE umożliwia kierowanie amunicją krążącą i dostęp do najważniejszych informacji, także przy użyciu rozwiązań „rozszerzonej rzeczywistości”.

Na IDET 2021 można było się zapoznać z przykładową konfiguracją cyfrowej platformy komunikacji pojazdowej FONET. To zestaw urządzeń i oprogramowania, tworzący jednolitą bazę wymiany danych między wozami bojowymi na polu walki. FONET to system kompatybilny z każdą radiostacją dostępną na rynku, integruje wyposażenie wewnętrzne pojazdu i steruje sieciami przewodowymi i radiowymi.

Fot. GRUPA WB

Cyfrowa platforma komunikacji pojazdowej FONET to rozwiązanie bardzo popularne na rynku, dostarczone w tysiącach sztuk do różnych użytkowników. System został w całości opracowany i jest wytwarzany w Polsce. Pełne prawa intelektualne należą do GRUPY WB, dlatego możliwe było sprzedanie licencji na jego lokalną produkcję do kilku państw, w tym Stanów Zjednoczonych.

Dzięki współpracy z przedsiębiorstwami z Republiki Czeskiej, cyfrowa platforma komunikacji jest już wykorzystywana w pojazdach czeskich sił zbrojnych, także najnowszych, które po raz pierwszy prezentowano publicznie na targach wojskowych. FONET to sprawdzone rozwiązanie, także w warunkach bojowych, które jest doceniane przez Siły Zbrojne RP i wielu innych państw.

GRUPA WB ma w ofercie bezzałogowe systemy rozpoznawcze i uderzeniowe, które również prezentowano na IDET 2021. Mogą one tworzyć wielozadaniowy wielowarstwowy misyjny powietrzny inteligentny rój W2MPIR. To rozwiązanie skalowalne, którego użytkownik dobiera odpowiednie komponenty do swoich potrzeb. Systemy bezzałogowe: wielozadaniowy FlyEye i uderzeniowy WARMATE, pokazywano atrakcyjnie wyeksponowane także na stoisku czeskiego partnera GRUPY WB.

Fot. GRUPA WB

Uznanym rozwiązaniem jest FlyEye w najnowszej odmianie. Z powodzeniem operuje w strefach walk, w obszarach z silnym oddziaływaniem systemów walki elektronicznej. FlyEye to system wielozadaniowy, opracowany pierwotnie na potrzeby artylerii, dlatego od początku kompatybilny z narodowym systemem zarządzania polem walki TOPAZ.

FlyEye służy do obserwacji pola walki, może być wykorzystywany także w trybie konwojowym do sprawdzania terenu przed przejazdem pojazdów. Nowe moduły misyjne pozwalają mu także pełnić rolę latającego retransmitera sygnału. Dzięki temu zasięg radiostacji osobistych zwiększa się do kilkudziesięciu kilometrów. Jest tym samym węzłem opracowanej przez GRUPĘ WB sieci komunikacyjnej SILENT NETWORK.

Fot. GRUPA WB

W Brnie prezentowano także systemy amunicji krążącej – WARMATE z stałym płatem i WARMATE-TL dostosowanej do startu z wielorazowego użytku kontenera transportowego-wyrzutni. W obu przypadkach to systemy modułowe, z wymiennymi głowicami bojowymi.

W zależności od rodzaju misji WARMATE może być uzbrojony w ładunek odłamkowo-burzący, termobaryczny, przeciwpancerny i inne. W najnowszych odmianach amunicji krążącej WARMATE zastosowano algorytmy sztucznej inteligencji wspomagające lot, działania w roju i atak.

Źródło: GRUPA WB.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “IDET 2021. GRUPA WB na targach IDET”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc