Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Arms and Security 2021: GRUPA WB w Kijowie

Zdjęcia: GRUPA WB.

GRUPA WB zaprezentowała swoje rozwiązania dla obronności i bezpieczeństwa na odbywających się w Kijowie połączonych wydarzeniach: XVII Międzynarodowej Wystawie wystawie Zbroja ta Bezpeka (Arms and Security) i XII Międzynarodowym Salonie Lotniczym i Kosmicznym Awiaswit-XXI.

GRUPA WB jest jest sprawdzonym, wieloletnim dostawcą sprzętu wojskowego zarówno dla sił zbrojnych Ukrainy, jak i innych formacji mundurowych z tego państwa. Ukraińscy żołnierze i funkcjonariusze od lat wykorzystują opracowane w Polsce rozwiązania, w tym bezzałogowe systemy rozpoznawcze FlyEye.

O stopniu zaangażowania GRUPY WB świadczy działająca w Kijowie spółka WB Ukraine oraz bliska i wzajemnie korzystna współpraca z lokalnym przemysłem obronnym. O wysokiej randze wystawy i salonu, a co za tym idzie o znaczeniu rynku ukraińskiego, świadczy obecność na imprezie Piotra Wojciechowskiego, prezesa zarządu WB. Docenili to liczni goście, zarówno przedstawiciele rządu, specjalistycznych agencji, jak i sił zbrojnych Ukrainy.

Na XVII Międzynarodowej Wystawie Zbroja ta Bezpeka i XII Międzynarodowym Salonie Lotniczym i Kosmicznym „Awiaswit-XXI” pokazano wiele rozwiązań spółek GRUPY WB, którymi zainteresowane są ukraińskie wojsko i inne służby. Obejmuje to między innymi najnowszą odmianę systemu bezzałogowego FlyEye. W jego rozwoju uwzględniono doświadczenia z zastosowania w warunkach bojowych na Ukrainie. Zgodnie z doniesieniami z ukraińskich mediów, żaden FlyEye nie został utracony podczas działań w najtrudniejszych nawet okolicznościach, w tym podczas długotrwałych misji nad morzem.

GRUPA WB pokazywała w Kijowie także amunicję krążącą Warmate z wymiennymi głowicami bojowymi. Wchodzi ona w skład systemu rozpoznawczo-uderzeniowego SWARM, wraz z bezzałogowcami FlyEye, systemem komunikacji pojazdowej FONET i TOPAZ Strike. Ta ostatnia, to jedna z wyspecjalizowanych aplikacji systemu zarządzania polem walki TOPAZ. Jest on oferowany jest także w postaci „artyleryjskiego BMS”. Pozwala na dowodzenie, kierowanie ogniem, zapewnienie logistyki, rozpoznanie oraz funkcje uderzeniowe.

Na Ukrainie prezentowano także najnowsze rozwiązania łączności z GRUPY WB, w tym radiostacje programowalne COMP@N i PERAD. Ta ostatnia może być także przenoszona przez bezzałogowce FlyEye. Dzięki czemu oprócz możliwości obserwacyjnych, rozpoznawczych i przekazywania namiarów celów dla artylerii startujący z ręki samolot pełni także rolę latającego przekaźnika radiowego, znacząco zwiększającego zasięg komunikacji przy użyciu radiostacji doręcznych SDR.

GRUPA WB dostarcza też specjalistycznych systemów ochrony perymetrycznej AMSTA. W jego skład wchodzą czujniki sejsmiczne, kamery dzienne i noce oraz inne sensory. To rozwiązanie szczególnie przydatne w przypadku ochrony granic lub obiektów infrastruktury krytycznej. Umożliwia na dokładne wykrywanie i monitorowanie ruchu w wydzielonej strefie.

Służby mundurowe szczególnie zainteresowane są Platformą Integracji Komunikacji. PIK pozwala na połączenie sieci łączności różnych formacji mundurowych w jeden bezpieczny system, zarządzany przez dyspozytora. Dzięki temu mogą sprawnie reagować na wszelkiego rodzaju sytuacje. Komunikaty głosowe lub dane będą wysyłane do odpowiednich służb. Stosowanie systemu PIK chroni łączność, nie będzie zakłócona lub przechwycona przez osoby niepowołane.

Źródło: GRUPA WB.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc