Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Griemiaszczij wystrzelił pocisk manewrujący Kalibr do celu lądowego [WIDEO]

Fot. MO FR

24 października Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej poinformowało, że korweta Griemiaszczij, należąca do Floty Oceanu Spokojnego, wystrzeliła pocisk manewrujący systemu Kalibr-NK do celu lądowego. To jedyny okręt tego typu w rosyjskiej flocie i pierwsze strzelanie Kalibrem od chwili jego wejścia do służby.

Zgodnie z komunikatem MO FR, okręt znajdował się na wodach Zatoki Awaczyńskiej (część Pacyfiku, w pobliżu południowego krańca półwyspu Kamczatka), zaś ćwiczenie odbyło się w trudnych warunkach hydrometeorologicznych. Griemiaszczij odpalił pocisk manewrujący 3M14 systemu Kalibr-NK do celu lądowego. Rakieta pokonała 1300 km i uderzyła w wyznaczone miejsce. Służba prasowa Floty Oceanu uściśliła, że obiekt ataku znajdował się na poligonie Kura w Kraju Kamczackim.

Griemiaszczij jest prototypowym okrętem projektu 20385. Wszedł do służby 29 grudnia 2020 roku. Drugi w serii - Prowornyj - został zwodowany w czerwcu bieżącego roku.

Korwety projektu 20385 są rozwinięciem typu Stierieguszczij (projekt 20380). Zastosowano na nich maszt zintegrowany IBMK mieszczący m.in. wielozadaniowy, trójwspółrzędny system radiolokacyjny MF RŁK Zasłon, wykorzystujący osiem aktywnych anten AFAR z elektronicznie sterowanym szykiem fazowym (pasm S i X). Zasłon w stosunku do Furke-2 (który jest na typie Stiereiguszczij) daje skokowy wzrost zdolności do kontroli sytuacji powietrznej, dzięki zastosowaniu pasma X o większej rozdzielczości. Zwiększa się też znacząco liczba śledzonych obiektów (podobno do ponad 100) z możliwością jednoczesnego naprowadzania do 16 pocisków na różne cele.

Zainstalowaną przed nadbudówką dziobową wyrzutnię 3S97 systemu Riedut zastąpiono ośmiokomorową wyrzutnią uniwersalną UKSK 3S14UK2. Dzięki niej możliwe jest użycie środków ogniowych systemów 3M55-20385 Oniks (ponaddźwiękowe pociski przeciwokrętowe 3M55) i Kalibr-NK (pociski przeciwokrętowe 3M54, manewrujące do zwalczania nieruchomych obiektów lądowych 3M14 i rakietotorpedy 91R2). Montaż UKSK spowodował konieczność przeniesienia wyrzutni Rieduta. Dzięki przedłużeniu okrętu w części rufowej o niespełna 2 m możliwa była instalacja dwóch modułów wyrzutni 3S97 w kadłubie po obydwu burtach przedniej części lądowiska śmigłowca. Ponadto zwiększono łączną liczbę komór z 12 do 16, co pozwala zabrać do 64 pocisków bliskiego zasięgu 9M100.

Korwety projektów 20380 i 20385 to obecnie najliczniejsza seria okrętów średniej wyporności budowanych w Rosji.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc