Zaloguj

Francuzi zastąpią Pumy

17 marca media francuskie poinformowały, że siły zbrojne tego kraju prowadzą postępowanie, którego celem jest zastąpienie wielozadaniowych śmigłowców transportowych SA330 Puma. Co ciekawe, następca ma pochodzić z cywilnego rynku wtórnego.

Zgodnie z upublicznionymi informacjami, Ministerstwo Sił Zbrojnych planuje leasing 20 śmigłowców EC225 z opcją ich zakupu. Siły Powietrzne mają dzięki nim zastąpić 25 SA330 Puma, których średnia wieku przekracza 43 lata. Nowe maszyny mają trafić do baz we Francji, a także w Gujanie Francuskiej, Nowej Kaledonii oraz Dżibuti – mają pełnić zadania poszukiwawczo-ratownicze oraz transportowe.

Dostępne dane wskazują, że wiropłaty będą pochodzić z rynku cywilnego i zostaną dostosowane do nowej roli przed dostawą użytkownikowi. Cała procedura prowadzona jest w trybie pilnym, rozstrzygnięcie może nastąpić na początku kwietnia. Obecnie operatorzy śmigłowców dysponują nadwyżką śmigłowców H225, które zostały wycofane z eksploatacji cywilnej (w wielu przypadkach) po katastrofie egzemplarza w kwietniu 2016 roku w Norwegii – po tym zdarzeniu wielu operatorów podjęła decyzję o wdrożeniu do eksploatacji amerykańskich Sikorsky S-92 Superhawk.

W ostatnich latach cywilne H225 zostały sprzedane ukraińskiemu Ministerstwu Spraw Wewnętrznych – w powyższej transakcji pośredniczył rząd francuski.

(ŁP) Foto: Airbus
reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc