Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Francuzi zastąpią Pumy

17 marca media francuskie poinformowały, że siły zbrojne tego kraju prowadzą postępowanie, którego celem jest zastąpienie wielozadaniowych śmigłowców transportowych SA330 Puma. Co ciekawe, następca ma pochodzić z cywilnego rynku wtórnego.

Zgodnie z upublicznionymi informacjami, Ministerstwo Sił Zbrojnych planuje leasing 20 śmigłowców EC225 z opcją ich zakupu. Siły Powietrzne mają dzięki nim zastąpić 25 SA330 Puma, których średnia wieku przekracza 43 lata. Nowe maszyny mają trafić do baz we Francji, a także w Gujanie Francuskiej, Nowej Kaledonii oraz Dżibuti – mają pełnić zadania poszukiwawczo-ratownicze oraz transportowe.

Dostępne dane wskazują, że wiropłaty będą pochodzić z rynku cywilnego i zostaną dostosowane do nowej roli przed dostawą użytkownikowi. Cała procedura prowadzona jest w trybie pilnym, rozstrzygnięcie może nastąpić na początku kwietnia. Obecnie operatorzy śmigłowców dysponują nadwyżką śmigłowców H225, które zostały wycofane z eksploatacji cywilnej (w wielu przypadkach) po katastrofie egzemplarza w kwietniu 2016 roku w Norwegii – po tym zdarzeniu wielu operatorów podjęła decyzję o wdrożeniu do eksploatacji amerykańskich Sikorsky S-92 Superhawk.

W ostatnich latach cywilne H225 zostały sprzedane ukraińskiemu Ministerstwu Spraw Wewnętrznych – w powyższej transakcji pośredniczył rząd francuski.

(ŁP) Foto: Airbus
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc