Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Euronaval Online 2020: Lacroix ujawnia koncepcję aktywnej amunicji zakłócającej VESTA

Lacroix

19 października rozpoczął się 51. salon uzbrojenia morskiego Euronaval. Tym razem przybrał niezwykłą formułę on-line. Jest to oczywiście spowodowane globalną pandemią COVID-19. Niemniej, na cyfrowej wystawie Euronaval Online 256 wystawców prezentuje swoje wyroby i usługi w formie elektronicznej.


Francuski producent okrętowych środków przeciwdziałania i wyrobów pirotechnicznych Lacroix Defense przedstawił nową koncepcję aktywnej amunicji zakłócającej VESTA (Véhicule Ejecté Support Tactique d’Autoprotection) przeznaczonej do obrony dużych okrętów nawodnych przed atakującymi pociskami z radiolokacyjnymi głowicami naprowadzania.

VESTA powstaje jako odpowiedź na zapotrzebowanie ogłoszone przez Agence Innovation Défense (AID, Agencję Innowacji Obronnych), która też finansuje przedsięwzięcie. Ideą programu jest opracowanie celu pozornego zakłócającego aktywnie głowice radiolokacyjne pocisków przeciwokrętowych, wykorzystującego w charakterze nośnika nadajnika fal elektromagnetycznych, bezzałogowiec sześciowirnikowy (UAV). Będzie on wystrzeliwany ładunkiem pirotechnicznym z wyrzutni okrętowej, a gdy znajdzie w powietrzu z dala od bronionej jednostki, sześć ramion z wirnikami nośnymi zostanie wysuniętych z kadłuba i pojazd przedzie do lotu kontrolowanego. Zgodnie z wymaganiami AID aparat ma w czasie nie większym niż 10 sekund oddalić się od nosiciela na około 600 m, działać w powietrzu minimum 3, a optymalnie do 20 minut i unieść ładunek (urządzenie generujące zakłócenia) o masie 15-35 kg dostarczane przez innego producenta i będące przedmiotem osobnego postępowania. Oznacza to, że amunicja nie będzie mała, ale sposobem działania i wynikającą z niego skutecznością ma przewyższać najpopularniejszą obecnie BAE Systems Nulka, która jest beznapędowa i unosi się w powietrzu znacznie krócej. Wystrzelenie jednej Vesty emitującej zakłócenia celowe o określonych parametrach ma w zamyśle twórców wystarczyć do skutecznego „zbicia z tropu” zbliżającego się pocisku.

Obecnie trwa faza opracowania sześciowirnikowca oraz ładunku prochowego do jego wystrzeliwania. Jej podsumowanie ma nastąpić w początkowym okresie 2021 r. wraz z wstępnymi odpaleniami i testami w locie, jeszcze bez ładunku użytecznego. Będzie wówczas traktowany jak każdy inny komercyjny UAV. W dalszej kolejności nastąpią: integracja z generatorem zakłóceń, który musi być opracowany od podstaw i znacznie mniejszy od okrętowego odpowiednika, integracja z docelową wyrzutnią oraz systemem kierowania walką jednostki pływającej. Do użycia może wejść za około 6 lat.

VESTA ma stanowić drugą z trzech zdefiniowanych przez Lacroix warstw obrony przeciwrakietowej. Pierwszą jest system rakietowy, a ostatnią typowe pasywne cele pozorne. Przeznaczona jest do okrętów większej wyporności, od fregat wzwyż. Firma opracuje przy tym kolejną odmianę nieruchomych wyrzutni linii Sylena. Do obecnych Sylena LW (do małych jednostek), Sylena Mk 1 (do dużych) i Sylena Mk 2 (do dużych; dodano pułapki przeciwtorpedowe) dołączy Sylena Mk +, bo tak jest nazywana tymczasowo, wyrzutnia integrująca wszelkie klasy pułapek i celów pozornych tego producenta.

Na fotografii - Schemat działania zakłócaczy VESTA jako jednej z amunicji dostarczanej przez Lacroix. Z lewej pułapka przeciwtorpedowa, w środku pasywne cele pozorne działające w podczerwieni i paśmie radiolokacyjnym, a po prawej widoczna VESTA po rozłożeniu wirników emitująca zakłócenia aktywne.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc