Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Drugi indyjski podwodny nosiciel pocisków balistycznych w służbie

Fot. Platforma X

29 sierpnia w bazie morskiej Marynarki Wojennej Indii, która znajduje się w Visakhapatnam we wschodnich Indiach odbyła się uroczystość wcielenia do służby podwodnego nosiciela pocisków balistycznych o napędzie nuklearnym INS Arighaat.

Jest to drugi okręt typu Arihant w strukturach Marynarki Wojennej powyższego państwa. Uroczyste położenie stępki miało miejsce w 2009 roku, a wodowanie 19 listopada 2017 roku. W powyższej uroczystości uczestniczył m.in. minister obrony Indii Raksha Mantri. Jak wskazuje Ministerstwo Obrony Indii, nowy okręt dysponuje bardziej zaawansowanym zestawem wyposażenia niż jednostka prototypowa.

Jednostka została zbudowana przez państwową stocznię Navy Shipbuilding Centre w Visakhapatnam. Podobnie jak prototypowy INS Arhant głównym uzbrojeniem są pociski balistyczne Sagarika (zasięg około 750 km), które są zdolne do przenoszenia głowic atomowych bądź konwencjonalnych. W przyszłości zostaną zastąpione przez rozwijane obecnie pociski K-4, które mają charakteryzować się zasięgiem dochodzącym do 4000 km. Dodatkowo zostały wyposażone w sześć wyrzutni torped kalibru 533 mm, pozwalających na zwalczanie celów z użyciem torped.

Ogółem Ministerstwo Obrony Indii zamówiło cztery podwodne nosiciele pocisków balistycznych o napędzie nuklearnym. Dwa pozostałe, budowane w ramach zmodyfikowanego projektu (m.in. wyporność nawodna zwiększona z 6000 do 7000 ton) mają zostać wprowadzone do służby w latach 2025-26. Pierwszy z nich, przyszły INS Aridhaman, przechodzi obecnie próby morskie.

Indie są szóstym państwem świata, które zainwestowało i sukcesywnie buduje podwodne nosiciele pocisków balistycznych o napędzie nuklearnym. Ich głównym zadaniem jest prowadzenie stałych patroli odstraszania na wodach Oceanu Indyjskiego – jak wskazują władze Indii, stanowią element triady odstraszania atomowego. Co podkreślają władze, wiele technologii zastosowanych w programie to autorskie rozwiązania indyjskich ośrodków naukowo-badawczych oraz przemysłu.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc