Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

Pierwszy hinduski Scorpène przekazany flocie

14 grudnia w Mumbaju odbyła się uroczystość wcielenia do służby okrętu podwodnego INS Kalvari, pierwszego przedstawiciela typu Scorpène budowanego na licencji w Indiach.

Jednocześnie jest to pierwszy nowych konwencjonalny okręt podwodny wcielony do hinduskiej floty do 20 lat. Cała seria powstaje w stoczni Mazagon Dock Ltd. w Mumbaju – umowa na zakup oraz budowę licencyjną została zawarta w 2005 roku i miała wartość 3 mld dolarów. Budowa pierwszego rozpoczęła się w 2006 roku. Wśród atutów oferty ówczesnego DCNS, a obecnie Naval Group, wymieniano zintegrowanie okrętów z pociskami przeciwokrętowymi oraz szeroki pakiet licencyjny oraz know-how.

Obecnie w stoczni Mazagon Dock Ltd. realizowane są prace przy kolejnych okrętach, drugi z serii (INS Khanderi) przechodzi próby morskie, a INS Karanj będzie wodowany do końca roku.

Indie są jednym z czterech państw, które zdecydowały się na okręty podwodne typu Scorpène. Po dwie jednostki eksploatują Chile oraz Malezja, a Brazylia zakupiła cztery – wszystkie powstają na mocy licencji w stoczni lokalnej. Obecnie Naval Group, podobnie jak dwaj inni oferenci, oczekują na rozstrzygnięcia w Polsce, gdzie MON ma ogłosić wybór partnera dla polskich stoczni w programie budowy nowych okrętów podwodnych Orka. Zamówienie ma obejmować trzy lub cztery okręty.

(ŁP) Foto: Ministerstwo Obrony Indii
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc