Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Długie zakupy dla polskich F-16C/D Jastrząb

Jeden z przetargów dotyczy zakupu trzech zasobników rozpoznawczych wyposażonych w radar SAR, które mają uzupełnić potencjał siedmiu DB-110. Fot. Lockheed Martin

22 grudnia rzecznik prasowy Inspektoratu Uzbrojenia, major Krzysztof Płatek, w odpowiedzi na pytania zadane przez redakcję ZBiAM poinformował o postępach prac przy przetargach związanych z rozbudową potencjału floty wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-16C/D Jastrząb eksploatowanych w Polsce.

Przypomnijmy, w 2020 roku Inspektorat Uzbrojenia uruchomił dwa przetargi związane z flotą samolotów powyższego typu: w sierpniu ogłoszono postępowanie w sprawie zakupu systemu symulatorowego symulacji lotów, a w październiku rozpoczęto poszukiwania dostawców zasobników rozpoznawczych wyposażonych w radary SAR.

Jak wskazuje mjr Płatek - Informuję, że w ramach postępowania dotyczącego pozyskania taktycznego systemu symulatorowego symulacji lotów F-16C/D Block 52+ Jastrząb, po otrzymaniu ofert wstępnych złożonych przez Elbit Systems Ltd., L-3 Technologies Inc. oraz konsorcjum w składzie: KenBIT Sp. z o.o. (lider) wraz z Virtual Reality Media S.A., przeprowadzono z wykonawcami negocjacje techniczne. W dalszej kolejności do wykonawców zostaną wysłane zaproszenia do złożenia ofert, tzw. Ostatecznych. System ma obejmować cztery symulatory z opcją na piąte urządzenie. Najprawdopodobniej przetarg ma pozwolić na zastąpienie urządzeń dostarczonych w ramach pakietu wyposażenia dodatkowego programu Peace Sky, który dotyczył zakupu samolotów F-16C/D Jastrząb wraz z elementami dodatkowymi. Według informacji, które zostały upublicznione w połowie zeszłego roku, wówczas dostarczone symulatory nie zostały modyfikowane, są zużyte i pilnie potrzebowały usprawnień, aby mogły efektywnie służyć do dalszego szkolenia. Nie można wykluczyć, że nowy system pozwoli na zastąpienie obecnie używanych, których remont i modernizacja okazała się nieopłacalna.

W przypadku zasobników rozpoznawczych, informuję, że po przeprowadzeniu oceny wniosków wykonawców o dopuszczenie do udziału w postępowaniu na system rozpoznania powietrznego SAR, do uczestników spełniających warunki udziału, tj. Elta Systems Ltd. oraz Goodrich Corporation, wysłano zaproszenia do złożenia ofert wstępnych. Aktualnie Inspektorat Uzbrojenia oczekuje na złożenie przez wykonawców ofert wstępnych w postępowaniu. Inspektorat Uzbrojenia planuje zakup trzech zasobników wraz z niezbędnym wyposażeniem naziemnym. Obecnie polskie F-16C/D Jastrząb do zadań rozpoznawczych wykorzystują zasobniki Goodrich DB-110 oraz optoelektroniczne zasobniki obserwacyjno-celownicze Sniper. Zakup nowych urządzeń rozpoznawczych może mieć związek z dotychczasowymi doświadczeniami eksploatacyjnymi, które obejmują loty wzdłuż granic wschodnich, a także udział w misji na Bliskim Wschodzie.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 comments on “Długie zakupy dla polskich F-16C/D Jastrząb”

  1. Takie inwestycje bardzo potrzebne, trzeba też poważnie myśleć o pilnej modernizacji całej floty F-16 do najnowszego standardu F-16V Block 70/72 wraz z wydłużeniem resursu płatowców a przy tym zadbać o zwiększenie zakresu serwisu tych maszyn dla polskiego przemysłu. Do tego konieczne uzupełnienie zapasów części zamiennych i eksploatacyjnych wraz z pozyskaniem nowoczesnego uzbrojenia w tym pocisków przeciwradiolokacyjnych dla polskich maszyn.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc