Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Cztery podmioty zainteresowane dostawą niekierowanych pocisków kalibru 70 mm

Cztery podmioty zgłosiły się do wstępnych konsultacji rynkowych w sprawie zakupu niekierowanych pocisków rakietowych kalibru 70 mm. Wśród nich znajduje się Mesko S.A. Fot. Łukasz Pacholski

10 lutego rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia, ppłk Krzysztof Płatek, w odpowiedzi na pytania redakcji ZBiAM poinformował zainteresowaniu przemysłu wstępnymi konsultacjami rynkowymi dotyczącymi pozyskania niekierowanych pocisków rakietowych kalibru 70 mm.


Termin nadsyłania zgłoszeń upłynął 21 stycznia. Ostatecznie lista firm obejmuje: należącą do Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. spółkę Mesko S.A., Griffin Group S.A. Defence Sp. k., Mildat Sp. z o.o. oraz Works 11 Sp. z o.o.. Jak widać, poza pierwszą z nich mowa o pośrednikach, którzy mogą zaoferować Polsce produkty produkcji zagranicznej.

Zgodnie z opisem przedmiotu wstępnych konsultacji rynkowych mowa o uzyskaniu informacji w zakresie zakupu wyrzutni i niekierowanych pocisków rakietowych kalibru 70 mm, które mogłyby trafić do uzbrojenia śmigłowców Mi-24, Mi-8/17 oraz W-3 Sokół. W przyszłości tego typu uzbrojenie może trafić do jednostek przezbrajanych w nowe śmigłowce bojowe (Kruk), a także Zespołu Lotniczego JW GROM (w przypadku dostosowania S-70i Black Hawk). Dodatkowo informacje mają zawierać dane związane z koniecznością (lub też nie) modyfikacji powyższych platform lotniczych. Poza tym Agencja Uzbrojenia planuje uzyskać informacje dotyczące wstępnych terminów pozyskania, kosztów (zakupu, eksploatacji oraz wycofania), ocenę możliwości spełnienia przez oferowany sprzęt wymagań Wojska Polskiego oraz identyfikację ryzyka w procesie pozyskania. Szczegółowe RFI (Zapytanie o informację) zostaną przesłane podmiotom, które przystąpią od wstępnych konsultacji rynkowych.

W ciągu ostatnich lat prowadzono w Polsce prace nad opracowaniem wyrzutni pocisków kalibru 70 mm (ma ją w swojej ofercie należąca do PGZ S.A. spółka Mesko S.A.). Dodatkowo na mocy umowy offsetowej Mesko S.A. otrzymały technologie związane z produkcją niekierowanych rakiet 70 mm. Obecnie w Siłach Zbrojnych w pełni dostosowane do użycia zasobników z tego typu uzbrojeniem są m.in. wielozadaniowe śmigłowce PZL Świdnik W-3PL Głuszec (siedem sztuk). Tego typu zdolność jest także planowana dla Mi-24D/W, które mają zostać zmodernizowane.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 comments on “Cztery podmioty zainteresowane dostawą niekierowanych pocisków kalibru 70 mm”

  1. Takie niekierowane rakiety wraz z wyrzutniamispokojnie powinno się zamówić u krajowego producenta przy dobrej negocjacji w znacznej ilości a cena będzie atrakcyjna. Warto pozyskać moduły sterowania dla tych rakiet jak APKWS oraz rozwijać polskie tego typu systemy jak również wyrzutnie tych rakiet dla większych dronów plus integracja z nimi.

  2. Niekierowane pociski to technologia z połowy XX wieku. Nie ma się czym chwalić, że polski przemysł w końcu opanował tego produkcję. Przypominam, mamy już drugie dwudziestolecie XXI wieku ...

  3. Takie rakiety nie tylko na śmigłowce i drony, ale też na wozy bojowe, małe okręty. Są też opracowane różne usterzenie dla tych rakiet przez co świetnie nadają się do obrony przeciwlotniczej.

  4. Czemu nie zrobimy z tego kierowanych rakiet na odbita wiazke lasera ? Zwiększyło by możliwości a w innych krajach już coś takiego wprowadzają a my jak zwykle 30 lat do tyłu

  5. Zamiast kupić nowe śmigłowce w ramach Kruka to oni planują modernizację sowieckiego złomu. Mam nadzieję że ktoś przejrzy na oczy i zrezygnuje z tego pomysłu.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc