Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Chrzest USS Cooperstown

29 lutego w stoczni Marinette Marine w Marinette w stanie Wisconsin odbyła się uroczystość chrztu wielozadaniowego okrętu wojennego USS Cooperstown – dwunastego przedstawiciela typu Freedom budowanego na zamówienie US Navy.

Okręt został zamówiony w grudniu 2010 roku, a jego formalna budowa rozpoczęła się w sierpniu 2018. 19 stycznia 2020 roku został zwodowany. Podobnie jak inne jednostki typu Freedom są budowane w kooperacji koncernu Lockheed Martin oraz stoczni Marinette Marine. Dodatkowo powyższa para realizuje także pierwsze eksportowe zlecenie na jednostki bazujące na typie Freedom, czyli czterech fregatach typu Saud, które zamówiła Arabia Saudyjska. USS Cooperstown ma rozpocząć cykl prób morskich w drugiej połowie bieżącego roku.

Chrzest jednostki była także okazją do podsumowań dotychczasowego programu Freedom w US Navy. Dotychczas w działaniach ekspedycyjnych wzięły bądź biorą udział cztery okręty powyższego typu (USS Freedom oraz USS Fort Worth operowały na wodach azjatyckich w oparciu o bazę w Singapurze, a obecnie na wodach Ameryki Środkowej działają USS Detroit i USS Little Rock), jedenaście jednostek przepłynęła dotychczas ponad pół miliona mil morskich. Zebrane doświadczenia prowadzą także do modernizacji, która obejmie dozbrojenie w pociski przeciwokrętowe czy instalację nowych podsystemów samoobrony.

(ŁP) Foto: Lockheed Martin
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc