4 października z centrum lotów kosmicznych, które znajduje się na Przylądku Canaveral na Florydzie, wystartowała rakieta nośna Vulcan Centaur VC2S. Zadaniem misji było zakończenie procesu certyfikacji nowej konstrukcji przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych.
Ze względu na brak docelowego ładunku, którym miał być prototyp statku kosmicznego Dream Chaser, rakieta wyniosła na orbitę balast gabarytowo-masowy symulujący typowe ładunki wynoszone w przestrzeń kosmiczną. Głównym zadaniem misji było praktyczne sprawdzenie rozwiązań technicznych umożliwiające certyfikację przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych. Ma to kluczowe znaczenie dla programu, gdyż rodzina rakiet Vulcan Centaur ma odpowiadać za komercyjne wynoszenie na orbitę okołoziemską satelitów należących do amerykańskich sił zbrojnych oraz służb wywiadowczych.
Ostatecznie, pomimo drobnych problemów podczas I fazy startu, operacja przebiegła bezproblemowo. To z kolei otwiera drogę do certyfikacji amerykańskich władz federalnych.
Zgodnie z obecnymi planami, jeszcze w bieżącym roku, rakiety nośne Vulcan Centaur mają zrealizować dwie misje na zlecenie Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych. W ofercie konsorcjum United Launch Alliance, którego udziałowcami są Lockheed Martin i Boeing, nowa rodzina rakiet nośnych zastąpiła rodziny Atlas oraz Delta. Ich głównym zadaniem będzie wynoszenie ładunków federalnych, jednak konsorcjum jest także otwarte na zlecenia komercyjne – w tym przypadku kluczowym rywalem jest SpaceX.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu