Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nowy satelita rozpoznawczy na orbicie okołoziemskiej

Rakieta nośna Delta IV Heavy wyniosła na orbitę kolejnego amerykańskiego satelitę rozpoznawczego. Fot. ULA

24 września z centrum lotów kosmicznych zlokalizowanego w bazie Vandenberg w Kalifornii wystartowała rakieta nośna Delta IV, której celem była misja NROL-91. W jej ramach na orbicie okołoziemskiej umieszczono amerykańskiego satelitę rozpoznawczego, którego operatorem jest Narodowe Biuro Rozpoznawcze (NRO).


Zgodnie z procedurą, obejmującą starty na rzecz NRO, publiczna transmisja lotu została ograniczona do minimum. Był to ostatni lot rakiety nośnej Delta IV z zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych – pozostałe zakontraktowane misje, w tym dwie na rzecz NRO, operator (United Launch Alliance) zrealizuje w oparciu o infrastrukturę znajdującą się na Przylądku Canaveral na Florydzie. Po 2024 roku rakiety Delta IV zostaną zastąpione przez nową generację Vulcan Centaur.

Seria rakiet Delta IV Heavy ma za sobą czternaście startów, spośród nich trzynaście zakończyło się pełnym sukcesem operacyjnym. W zależności od orbity mogą wynieść ładunek o masie do 28790 kg.

Dostępne informacje dotyczące ładunku wskazują, że satelita rozpoznawczy wyniesiony na orbitę to kolejne urządzenie rodziny KH-11 Block V – dotychczas na orbicie znajdowały się dwa egzemplarze (wyniesione w czasie misji NROL-71 oraz NROL-82). Konfiguracja satelity nie jest jednak publicznie znana – wcześniejsze wykorzystywały m.in. optoelektroniczne głowice obserwacyjne, a także moduły pozwalające na przechwytywanie sygnałów łączności potencjalnego wroga.

 

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc