Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Boeing testuje system obrony satelitów PTES

Możliwość obrony przed zakłócaniem satelitów będzie jednym z kluczowych aspektów konfliktów przyszłości. Fot. Boeing

Inżynierowie Boeinga przeprowadzili udaną próbę systemu PTES (Protected Tactical Enterprise Service) na satelicie operującym na orbicie. System powstaje na zamówienie US Space Force i ma być częścią naziemnych rozwiązań zabezpieczających amerykańskie satelity wojskowe przed zakłócaniem.

Próba miała miejsce w Joint Satellite Engineering Center, a operacja odbyła się za pomocą terminala użytkownika Protected Tactical Waveform (PTW). Demonstracja potwierdziła integrację oprogramowania i sprzętu z obecną architekturą SATCOM Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych i przećwiczyła zdolność PTW do przeciwdziałania zakłóceniom. Faktyczne pierwsze wdrożenie do użytku operacyjnego ochrony przed zakłócaniem będzie miało miejsce w ramach rządowej floty Wideband Global SATCOM (WGS).

Podczas demonstracji, opracowany przez Boeinga system zarządzania kluczami zatwierdził swoją zdolność do współpracy zarówno z naziemnym terminalem użytkownika PTW, jak i końcową jednostką kryptograficzną PTES oraz oprogramowaniem do zarządzania siecią w ramach Joint Hub. Dzięki temu uzyskano mechanizm wzmocnionej ochrony komunikacji end-to-end za pośrednictwem satelity.

Systemy naziemne PTES zapewnią przetwarzanie PTW przez satelity floty WGS zbudowane przez koncern Boeing, jak również inne transponderowe satelity komercyjne, bez modyfikacji statku kosmicznego. Oczekuje się, że początkowa zdolność operacyjna zostanie wprowadzona w 2024 r. Boeing rozwija również kosmiczny węzeł PTW nazywany Protected Tactical SATCOM Prototype (PTST-P), który przetestowano w listopadzie ubiegłego roku.

PTST-P zapewni przetwarzanie w przestrzeni kosmicznej Protected Tactical Waveform. Rozwiązanie Boeinga wykorzystuje zdefiniowane programowo kształtowanie wiązki do geolokalizacji i aktywnego tłumienia zakłóceń w czasie rzeczywistym, z tysiącami punktów danych gromadzonych co sekundę.

 

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc