Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

BMP-1 z Polski na Ukrainę

7 kwietnia portal DefenceBlog poinformował o dostawie bojowych wozów piechoty BMP-1AK, których dostawcą jest polska firma Wtórplast – jest to kolejny przykład udziału polskich przedsiębiorstw w modernizacji sprzętowej ukraińskich sił zbrojnych.

Według dostępnych informacji kontrakt obejmuje nieujawnioną liczbę używanych BMP-1AK, które przed dostawą przechodzą przeglądy i montaż dodatkowego wyposażenia. Pierwsza partia trafiła do ukraińskich sił zbrojnych i rozpoczęto już szkolenie personelu. Obecnie brak informacji o źródle pochodzenia wozów (poza ogólnikowym „terytorium Unii Europejskiej") i miejscu ich remontów. Strona ukraińska wskazuje, że cena polskiej oferty była wyjątkowo atrakcyjna. „Nowe” BMP-1 pozwolą na uzupełnienie strat sprzętowych, a także zwiększenie świadomości sytuacyjnej załóg w czasie działań w nocy.

Sprzedaż sprzętu wojskowego na Ukrainę staje się jednym z większych kierunków ekspansji polskich przedsiębiorstw. Można tu wymienić m.in. optoelektroniczne przyrządy obserwacyjne PCS S.A., amunicję krążącą Warmate z Grupy WB czy hełmy i kamizelki kuloodporne. W ubiegłym roku Polska Grupa Zbrojeniowa zaprezentowała na targach zbrojeniowych na Ukrainie armatohaubicę Krab.

(ŁP) Foto: Dylan Malyasov
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc