Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

BAE Systems testuje pocisk podkalibrowy do dział 155 mm

Koncern BAE Systems przeprowadził test pocisku podkalibrowego do dział kalibru 155 mm. Fot. BAE Systems.

29 marca koncern BAE Systems poinformował o przeprowadzeniu próby pocisku podkalibrowego do 155 mm armatohaubic. Test przebiegł pomyślnie.

Próba została przeprowadzona we współpracy z US Army. Pocisk jest określany mianem „pocisku artyleryjskiego dalekiego zasięgu o zwiększonej skuteczności” i jest propozycją BAE Systems w programie pocisku podkalibrowego XM1155, prowadzonego przez Wojska Lądowe Stanów Zjednoczonych Ameryki. Podczas testu pocisk został wystrzelony z działa XM907E2 58 o długości lufy 58 kalibrów i o powiększonej objętości komory nabojowej, które stanowić ma uzbrojenie armatohaubicy samobieżnej M1299, i uderzył w cel „znajdujący się w większej odległości, niż podczas dotychczasowych prób” (a więc ponad 110 km ‒ taką donośność osiągnął w 2022 r. pocisk HVP-ER tego samego producenta). Według BAE Systems (i wymagań US Army), XM1155 ma być zaawansowanym pociskiem artyleryjskim, opracowanym z myślą o niszczeniu nieruchomych i ruchomych celów w zróżnicowanym środowisku z odległości znacznie większej, niż współcześnie stosowana amunicja precyzyjnego rażenia. Wysoka prędkość lotu ma ułatwiać penetrowanie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej nieprzyjaciela. Prace związane z opisanym pociskiem realizowane są na podstawie kontraktu zawartego między US Army z BAE Systems.

Brent Butcher, wiceprezes i dyrektor generalny działu systemów uzbrojenia w BAE Systems, powiedział, że „ten pomyślny test potwierdza, że nowy pocisk BAE Systems może zwalczać zagrożenia na dalekim dystansie i jest gotów, by przejść do dalszych testów w celu podwojenia zasięgu istniejących pocisków kierowanych, oraz w celu przetestowania czujników do wyszukiwania ruchomych i nieruchomych celów”. Dodał również, że przedstawiciele koncernu „są przekonani, że pocisk jest na dobrej drodze, aby zapewnić wojsku najlepszą amunicję dla artylerii lufowej, zapewniając prawdziwy skok naprzód”.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc