22 lipca koncern BAE Systems otrzymał od Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych kontrakt na opracowanie systemów naprowadzania do pocisków artyleryjskich dalekiego zasięgu (Long Range Precision Guidance Kit, LR-PGK).
Umowa o wartości 33 mln USD ma zapewnić US Army zdolność prowadzenia precyzyjnego ognia artyleryjskiego z wykorzystaniem amunicji kalibru 155 mm, wystrzeliwanej z długolufowych dział armatohaubic samobieżnych M1299 (głęboka modernizacja dział samobieżnych rodziny M109, wciąż jeszcze występująca jako XM1299, z działem XM907 o długości lufy 58 kalibrów i komorze nabojowej o zwiększonej objętości) czy M777ER (armatohaubica holowana o długości lufy 55 kalibrów), choć LR-PGK będą kompatybilne także ze starszymi działami (i z pociskami M795, M1128, M549A1 i XM1113). W wypadku M1299 możliwe ma być prowadzenie ognia na dystansie nawet powyżej 70 km (a w przyszłości wartość ta może być osiągnięta także przez M777ER, które podczas testów przekraczają już 60 km donośności). Podobnie, jak starsze zestawy PGK Northrop Grummana, także ER-PGK mają umożliwić prowadzenie precyzyjnego ognia nawet na ekstremalnie dalekich z dzisiejszego punktu widzenia dystansach. Podobnie jak poprzednik, LR-PGK jest układem korygującym trajektorię lotu, wykorzystującym system nawigacji satelitarnej GPS (sygnał odbierany jest dzięki zestawowi nowych anten, która mają być wg producenta bardziej odporne na zakłócenia) i cztery powierzchnie sterowe. Możliwości LR-PGK zostały zademonstrowane przez producenta w ośrodku testowym Yuma Proving Ground we wrześniu 2019 r.
Zgodnie z podpisaną umową BAE Systems ma do 2023 r. dostarczyć partię LR-PGK nieujawnionej wielkości do testów w celu dalszej weryfikacji przydatności rozwiązania. Zbadane zostaną m.in. odchylenie wobec punktu celowania i niezawodność zestawu w warunkach zbliżonych do rzeczywistego pola walki.
(Bartłomiej Kucharski) | Foto: BAE Systems |
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu