5 lutego rząd Australii poinformował, że wybrany, liczący 37 osób, zespół podwodniaków z Królewskiej Marynarki Wojennej Australii (Royal Australian Navy) został wydelegowany do przeszkolenia w Stanach Zjednoczonych.
Wspomniany zespół zostanie zaokrętowany na pokładzie pływającej bazy okrętów podwodnych USS Emory S. Land (AS 39) stacjonującej na co dzień w bazie morskiej US Navy Guam w Port Apra. Personel ten spędzi na wyspie okres pięciu miesięcy, kiedy to pracując wspólnie z marynarzami US Navy poznawać będą budowę oraz procedury naprawy i obsługi okrętów podwodnych z napędem atomowym (AOP).
Szkolenie to ma dwojaki charakter, z jednej strony jest podwaliną kolejnych szkoleń niezbędnych przy pozyskiwaniu okrętów podwodnych o takim napędzie, z drugiej też zapewni dostęp do przeszkolonej kadry, która będzie mogła swoimi siłami zabezpieczyć pobyt i obsługę amerykańskiego AOP typu Virginia, który ma wejść do bazy morskiej RAN HMAS Stirling w drugiej połowie bieżącego roku. Szkolenie to realizowane jest w ramach pierwszego etapu, trójstronnego porozumienia zawartego pomiędzy Australią, Wielką Brytanią oraz USA znanego pod akronimem AUKUS (Australia, United Kingdom, United States). Zakłada on bowiem m.in. uzyskanie przez RAN zdolności do obsługi i serwisowania okrętów podwodnych z napędem jądrowym, zabezpieczając przy tym możliwość bazowania we wspomnianej już bazie morskiej, począwszy od 2027 roku, do pięciu okrętów tej klasy ze składu zarówno US Navy, jak i Royal Navy.
W zeszłym roku pierwsi podwodnicy z RAN ukończyli szkolenie w amerykańskim ośrodku Nuclear Power School w Goose Creek w stanie Karolina Południowa. Absolwenci Ci zostali, w ramach dalszych praktyk, przydzieleni do składu załóg amerykańskich AOP typu Virginia stacjonujących na Hawajach. W ramach AUKUS Canberra planuje pozyskanie łącznie aż ośmiu AOP w tym, w ramach wspomnianej już pierwszej fazy, trzech amerykańskich jednostek typu Virginia oraz pięciu okrętów kryjących się obecnie pod kryptonimem SSN-AUKUS. W przypadku okrętów amerykańskiej proweniencji pojawiają się słuchy jakoby dwa z nich miano by odkupić od Stanów Zjednoczonych w 2033 roku i miałyby to być: Delaware (SSN 791) odmiany Block III w służbie od 4 kwietnia 2020 roku oraz New Jersey (SSN 796) należący do odmiany Block IV (banderę ma podnieść 6 kwietnia przyszłego roku). Trzeci, miałby zostać z kolei przekazany w 2036 roku (w tym przypadku pojawia się nazwa Hyman G. Rickover SSN 795 Block IV). Okręty typu SSN-AUKUS mają z kolei być budowane zarówno dla Australii, jak i Wielkiej Brytanii (w kraju tym program pozyskania nowych AOP znany był jako Submersible Ship Nuclear Replacement, a jego celem było zastąpienie obecnie eksploatowanych AOP typu Astute). W pierwszym przypadku bandera na prototypowym okręcie ma zostać podniesiona na początku piątej dekady XXI wieku, podczas gdy kolejne w trzyletnich odstępach. Sukcesywnie będą one zastępować eksploatowane obecnie konwencjonalne okręty podwodne typu Collins (sześć okrętów w służbie od 1996 roku).
Pierwsze w historii AOP dla Australii budowane będą w jedynej stoczni, która posiada doświadczenia w pracach nad okrętami podwodnymi tj. Osborne Naval Shipyard w Osborne (w zakładzie tym zbudowano bowiem wspomniane wcześniej Collinsy).
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu