Zaloguj

Premiera Systemu Broni

Karabinek MWS-15 na amunicję .300 BLK z 16-calową lufą. Karabinek na zdjęciu ma lekką składaną kolbę Battlelink Minimalist Stock Milspec (BMSMIL).

Karabinek MWS-15 na amunicję .300 BLK z 16-calową lufą. Karabinek na zdjęciu ma lekką składaną kolbę Battlelink Minimalist Stock Milspec (BMSMIL).

Na XXIX Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego Zakłady Mechaniczne „Tarnów” S.A. prezentują premierowo karabinek MWS-15. Tym samym tarnowski System Broni Modułowej rozszerzył się o karabinek łączący: wysoką jakość wykonania i zalety konstrukcyjne cięższego karabinu wyborowego MWS-25 z lekkością i uniwersalnością karabinka systemu AR-15.

Zakłady Mechaniczne „Tarnów” S.A. rozszerzając swój System Broni Modułowej (Modular Weapon System) o karabinek MWS-15 wyszły naprzeciw rynkowym trendom. MWS-15 stanowi odpowiedź na niesłabnącą popularność karabinków AR-15. Jest to broń na najpopularniejszy nabój amunicji pośredniej, czyli 5,56×45 mm NATO, ale także – jak na modułową konstrukcję przystało – na amunicję .300 BLK (7,62×35 mm), która cieszy się coraz większym popytem wśród wojskowych i policyjnych jednostek specjalnych. Dodatkowo MWS-15, jako broń modułowa, oferuje pełną swobodę w docelowej konfiguracji, dostosowanej zarówno do osobistych preferencji strzelca, jak i profilu misji. W zależności od potrzeb MWS-15 może być skonfigurowany jako karabinek wyborowy lub jako karabinek indywidualny piechoty do walki ogniowej na krótsze dystanse. W ten sposób MWS-15 to rynkowy unikat, łączący w sobie modułową konstrukcję o wyśmienitej ergonomii z jakością wielokalibrowego karabinu wyborowego.

Karabinki MWS-15, po lewej wersja z lufą 8-calową, a po prawej 10,5-calową z podpiętym stalowym 30-nabojowym magazynkiem standardu STANAG 4179.

Karabinki MWS-15, po lewej wersja z lufą 8-calową, a po prawej 10,5-calową z podpiętym stalowym 30-nabojowym magazynkiem standardu STANAG 4179.

AR-15 po tarnowsku

Karabinek MWS-15 ma najlepsze cechy karabinków AR-15, czyli bardzo dobrą ergonomię (nawet lepszą niż w oryginale czy większości jego współczesnych rynkowych odmian), łatwość obsługi przez strzelców prawo- i leworęcznych, podatność na zmianę kalibru, a także łatwość integracji różnego wyposażenia dodatkowego i innych akcesoriów od celowników optycznych oraz optoelektronicznych poczynając.

MWS-15 to AR-15 „bez wypaczeń” oryginału, czyli wyposażony m.in. w całkowicie składane kolby o regulowanej długości oraz mechanizm gazowy o krótkim ruchu tłoka, o niebo bardziej niezawodny niż tzw. direct impingement (odprowadzanie części gazów prochowych bezpośrednio na suwadło przewodem gazowym o małej średnicy bez tłoka) oryginalnego AR-15. Brak konieczności zachowania tulei ze sprężyną powrotną wewnątrz kolby jak w AR-15 sprawia, że razem z MWS-15 strzelec ma także do wyboru składane na prawą stronę kolby o regulowanej długości lub długości i wysokości – komercyjne i tarnowskie modele znane z MWS-25. Karabinek MWS-15, dzięki swej konstrukcji i ergonomii, umożliwia także prowadzenie ognia ze złożoną kolbą. Na życzenie zamawiającego MWS-15 może być również dostarczony ze stałą kolbą o regulowanej długości itp.

Poza tym w MWS-15 powielono konstrukcyjnie oddzielną komorę spustową (tzw. lower receiver w AR-15) i oddzielną komorę zamkową (upper receiver) z manipulatorami rozmieszczonymi w tych samych miejscach, co w AR-15 czy HK416. Dzięki temu każdy strzelec przeszkolony na AR-15 (i pochodnych), przyzwyczajony do jego ergonomii, będzie intuicyjnie potrafił korzystać z MWS-15.
Montaż dodatkowych akcesoriów (chwyty, moduły celownicze, oświetlenie taktyczne, dwójnogi, celowniki) może odbywać się z wykorzystaniem systemów M-LOK lub KeyMod. Modułowość MWS-15 widać nie tylko z perspektywy strzelca. Technologicznie MWS-15 wykorzystuje 74% liczby części z większego MWS-25, traktowanego przez ZM „Tarnów” S.A. jako wyrób bazowy (w przypadku MWS-38 taki współczynnik wspólnoty części z MWS-25 wynosi 58%).

Dwa popularne kalibry

Karabinek MWS-15 skonstruowano z uwzględnieniem specyfiki działania pododdziałów sił specjalnych czy szybkiego reagowania. Dlatego też łatwość dostosowania modułowego MWS-15 do misji o różnym charakterze przejawia się m.in. w możliwości strzelania amunicją pośrednią dwóch różnych kalibrów. Przede wszystkim chodzi o amunicję .300 BLK (7,62×35 mm), łączącą dobrą balistykę pocisku amunicji 7,62×39 mm z wymiarami naboju nieodbiegającymi od popularnej amunicji 5,56×45 mm NATO. Amunicja .300 BLK została zaprojektowana z myślą o zastosowaniu w karabinkach rodziny AR-15, stąd też wybór akurat tego naboju w przypadku MWS-15. Prócz dobrej balistyki, dostępność amunicji poddźwiękowej .300 BLK do strzelania z użyciem tłumików dźwięku sprawia, że ten kaliber budzi coraz większe zainteresowanie wojsk specjalnych czy wszelkich innych formacji prowadzących działania nieregularne. MWS-15 można też w łatwy sposób przystosować do zasilania wspomnianą amunicją 5,56 mm. Jedyna zmiana polega na wymianie lufy (średnica węzła montażu luf kal. .300 BLK i 5,56 mm jest taka sama). Zamek, magazynki i ich gniazdo pozostają te same. W MWS-15 można stosować różne magazynki do tych nabojów dostępne na rynku, m.in. popularne magazynki Magpul PMAG 30 GEN M3.

MWS-15 debiutuje w Kielcach wraz z wymiennymi lufami o trzech różnych długościach – 16-, 10,5- i 8-calową. Takie lufy to dobre rozwiązanie dla każdego użytkownika szukającego lekkiego indywidualnego karabinka z możliwością montażu lekkich celowników optycznych czy optoelektronicznych, zapewniającego wykorzystanie walorów balistyki amunicji 5,56 mm czy .300 BLK. W przyszłym roku MWS-15 będzie dostępny także z dłuższymi lufami, czyli 18- i 20-calową, z możliwością montażu bardziej zaawansowanej konstrukcyjnie optyki, zatem optymalnymi z punktu widzenia strzelców wyborowych.

Jeżeli pojawiłoby się zainteresowanie rynków eksportowych, konstruktorzy MWS-15 nie wykluczają opracowania broni na amunicję 7,62×39 mm wz. 43 – czyli taką, jak w karabinkach rodziny AKM – gdyż jest to technicznie możliwe.

 

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
bookusertagcrosslistfunnelsort-amount-asc