W ostatnich latach, wraz ze wzrostem wymagań w stosunku do zasięgu, zakresu wysokości lotu zwalczanych celów, wreszcie możliwości niszczenia obiektów bardzo szybkich i lecących powoli, w tym o niewielkich rozmiarach, liczba producentów zaawansowanych systemów przeciwlotniczych jeszcze bardziej zmalała. Najwięcej jest oczywiście wytwórców relatywnie prostych zestawów z pociskami bardzo krótkiego i krótkiego zasięgu, zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja w kategorii systemów średniego i dalekiego zasięgu. Państwem, które właśnie wchodzi do ekskluzywnego grona ich producentów jest Białoruś.
Firma NPOOO OKB TSP z Mińska wkracza na światowe rynki z nowym samobieżnym przeciwlotniczym systemem rakietowym średniego zasięgu Buk-MB3K. Jakiś czas temu opracowano w niej system Buk-MB, który jednak nie był zupełnie nową konstrukcją, ale modernizacją sprzętu, którego korzenie sięgają czasów istnienia ZSRS. W przypadku Buka-MB3K, który swą światową premierę miał na wystawie MILEX-2019 w maju tego roku, jest to faktycznie nowa propozycja, choć oparta na rozwiązaniach Buka. Nie można zaprzeczyć, że elementy zespołu odpalania rakiet samobieżnej wyrzutni oraz kompletny zespół odpalania i przeładowania rakiet pojazdu transportowo-załadowczo-bojowego zostały przejęte ze starszych systemów rodziny Buk, powstałych w ZSRS i Rosji, ale pozostałe rozwiązania są zupełnie nowe. Wśród nich są: nośniki, stacja radiolokacyjna kierowania ogniem, wóz dowodzenia, a także stacja radiolokacyjna wykrywania celów. W przypadku systemu Buk-MB3K wszystkie jego elementy wykorzystują podwozia kołowe o podwyższonej mobilności taktycznej. Zastosowano także wiele zupełnie nowych rozwiązań technicznych, które pozwalają nowemu białoruskiemu systemowi na konkurowanie jak równy z równym z najbardziej nowoczesnymi rozwiązaniami tej kategorii dostępnymi dziś na świecie.
Zadaniem samobieżnego rakietowego systemu przeciwlotniczego Buk-MB3K jest zwalczanie wszystkich typów celów aerodynamicznych w pełnym zakresie wysokości ich lotu podczas wykonywania misji bojowych, również w warunkach intensywnego wykorzystania przez przeciwnika zakłóceń elektronicznych i środków bojowych. System dysponuje także zdolnością niszczenia taktycznych pocisków balistycznych i precyzyjnej amunicji lotniczej, jak również radiolokacyjnie kontrastowych celów naziemnych oraz nawodnych. Buk-MB3K może zapewniać osłonę przed atakiem z powietrza zgrupowań wojsk i ważnych centrów administracyjno-przemysłowych w każdych warunkach atmosferycznych i o dowolnej porze doby.
W skład systemu Buk-MB3K wchodzą: samobieżne wozy bojowe (wyrzutnie) 9A318K, pojazdy transportowo-załadowczo-bojowe 9A319K, pociski kierowane kilku typów, wóz dowodzenia, stacja radiolokacyjna wykrywania celów RLS-150 oraz zestaw środków do obsługi technicznej i napraw.
Rozwój systemu był współfinansowany przez nieujawnionego kontrahenta zagranicznego. Pod koniec 2019 r., w znacznej mierze na terytorium zamawiającego, realizowany był ostatni etap procesu rozwoju systemu, polegający m.in. na sprawdzeniu funkcjonalności i współdziałania jego poszczególnych elementów.
Samobieżny wóz bojowy (wyrzutnia) 9A318K służy do wykrywania, określenia przynależności, śledzenia, identyfikacji i zwalczania celów powietrznych, naziemnych i nawodnych, także w środowisku zakłóceń radioelektronicznych, jak też sterowania odpalaniem rakiet z pojazdów transportowo-załadowczo-bojowych. Wyrzutnia może prowadzić autonomiczne działania w swoim sektorze odpowiedzialności, a także – na podstawie informacji o celach otrzymywanych z zewnątrz – w składzie przeciwlotniczego systemu rakietowego.
Z oryginalnych wyrzutni Buków w 9A318K przejęto zespół wyrzutni, ale zastosowano stację radiolokacyjną kierowania ogniem zupełnie nowego typu, ze zdecydowanie lepszymi charakterystykami i rozszerzonymi możliwościami. W jej blokach elektronicznych wykorzystano współczesną, wyłącznie półprzewodnikową bazę elementową, a jej jednostka antenowa ma szyk fazowany. Stacja ma sześć kanałów celu, co oznacza, że w polu obserwacji stacji, które jest wycinkiem przestrzeni 90° w azymucie i 60° w kącie elewacji, może być ostrzeliwanych sześć celów jednocześnie. Samolot typu MiG-29 nowa stacja może wykryć z odległości 130 km. Stację wyposażono w systemy ochrony przed zakłóceniami: aktywnymi szumowymi, pasywnymi, odwodzącymi i retranslacyjnymi. Cyfrowa obróbka sygnału zapewnia dużą dokładność określenia koordynat celu, a także identyfikację jego rodzaju. Na górnej części osłony jednostki antenowej radaru umieszczono blok dzienno-nocnych przyrządów optoelektronicznych, dysponujących funkcją automatycznego śledzenia celu o dowolnej porze doby. To zaś umożliwia wykrywanie celów wyłącznie w trybie pasywnym, bez
potrzeby włączania stacji radiolokacyjnej. System telewizyjno-optoelektroniczny pozwala w sprzyjających warunkach wykryć cel wielkości MiG-a-29 z odległości 40 km.
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu