17 września rząd Argentyny poinformował o zatwierdzeniu planu zakupu dwunastu odrzutowych samolotów bojowych Pakistan Aeronautical Complex JF-17 Thunder Block III, które mają pozwolić na częściową odbudowę potencjału lotnictwa bojowego w tym kraju.
W przesłanym do parlamentu projekcie budżetu na rok 2022 znalazła się informacja o zarezerwowaniu środków finansowych w kwocie 664 mln USD na zakup dziesięciu maszyn jednomiejscowych oraz dwóch dwumiejscowych. W powyższej kwocie znajduje się także modernizacja infrastruktury naziemnej bazy lotniczej, która ma stanowić dom dla eskadry samolotów tego typu. Najprawdopodobniej w pakiecie znajdzie się także zestaw podwieszanych środków bojowych. W przypadku zatwierdzenia, spodziewane jest podpisanie umowy na zakup maszyn.
Oferta chińsko-pakistańska pokonała innych dostawców chcących sprzedać Argentynie nowe samoloty bojowe. Wśród nich wymienia się Indie oraz Rosję. Nie można wykluczyć, była pomoc władz w Pekinie, które intensywnie lobbowały za sprzedażą JF-17 do Ameryki Południowej. Zakup z tak egzotycznego kierunku jest związany z embargiem na dostawy sprzętu wojskowego wykorzystującego komponenty brytyjskie – z tego też względu Argentyna nie mogła zakupić koreańskich samolotów KAI F/A-50 Golden Eagle.
W przypadku podpisania umowy, co będzie możliwe dopiero po zatwierdzeniu budżetu oraz utrzymaniu obecnego rządu, Argentyna stanie się czwartym użytkownikiem samolotów rodziny JF-17 Thunder na świecie. Obecnie są one eksploatowane przez siły powietrzne Pakistanu, Nigerii oraz Mjamny. Wersja Block III została wdrożona do produkcji w grudniu 2020 roku – zmiany obejmują zastosowanie stacji radiolokacyjnej z anteną AESA, zmodernizowany układ sterowania, system pasywnej obserwacji IRST, zintegrowanie z celownikiem nahełmowym oraz nowym zestawem systemów ostrzegających przed odpalonymi pociskami rakietowymi wraz z zestawem WRE.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
czy kilkunastoosobowe wycieczki z pakistańskiego MONu do PL np. do FB Radom, to czymś zaowocowały, czy to była tylko turystyka ?