Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Argentyna kupi pakistańskie samoloty bojowe?

Rząd Argentyny zamierza wydać 664 mln USD na zakup w Pakistanie dwunastu odrzutowych samolotów bojowych PAC JF-17 Thunder Block III. Fot. Siły Powietrzne Pakistanu

17 września rząd Argentyny poinformował o zatwierdzeniu planu zakupu dwunastu odrzutowych samolotów bojowych Pakistan Aeronautical Complex JF-17 Thunder Block III, które mają pozwolić na częściową odbudowę potencjału lotnictwa bojowego w tym kraju.

W przesłanym do parlamentu projekcie budżetu na rok 2022 znalazła się informacja o zarezerwowaniu środków finansowych w kwocie 664 mln USD na zakup dziesięciu maszyn jednomiejscowych oraz dwóch dwumiejscowych. W powyższej kwocie znajduje się także modernizacja infrastruktury naziemnej bazy lotniczej, która ma stanowić dom dla eskadry samolotów tego typu. Najprawdopodobniej w pakiecie znajdzie się także zestaw podwieszanych środków bojowych. W przypadku zatwierdzenia, spodziewane jest podpisanie umowy na zakup maszyn.

Oferta chińsko-pakistańska pokonała innych dostawców chcących sprzedać Argentynie nowe samoloty bojowe. Wśród nich wymienia się Indie oraz Rosję. Nie można wykluczyć, była pomoc władz w Pekinie, które intensywnie lobbowały za sprzedażą JF-17 do Ameryki Południowej. Zakup z tak egzotycznego kierunku jest związany z embargiem na dostawy sprzętu wojskowego wykorzystującego komponenty brytyjskie – z tego też względu Argentyna nie mogła zakupić koreańskich samolotów KAI F/A-50 Golden Eagle.

W przypadku podpisania umowy, co będzie możliwe dopiero po zatwierdzeniu budżetu oraz utrzymaniu obecnego rządu, Argentyna stanie się czwartym użytkownikiem samolotów rodziny JF-17 Thunder na świecie. Obecnie są one eksploatowane przez siły powietrzne Pakistanu, Nigerii oraz Mjamny. Wersja Block III została wdrożona do produkcji w grudniu 2020 roku – zmiany obejmują zastosowanie stacji radiolokacyjnej z anteną AESA, zmodernizowany układ sterowania, system pasywnej obserwacji IRST, zintegrowanie z celownikiem nahełmowym oraz nowym zestawem systemów ostrzegających przed odpalonymi pociskami rakietowymi wraz z zestawem WRE.

 

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Argentyna kupi pakistańskie samoloty bojowe?”

  1. czy kilkunastoosobowe wycieczki z pakistańskiego MONu do PL np. do FB Radom, to czymś zaowocowały, czy to była tylko turystyka ?

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc