W czerwcu bieżącego roku brytyjskie Ministerstwo Obrony użyło systemu Rafaela Drone Dome przeciwko bezzałogowym statkom powietrznym, aby podczas szczytu G7, który odbył się w Kornwalii w Anglii, chronić światowych przywódców przed zagrożeniami ze strony bezzałogowców.
Trzy lata temu, Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii zakupiło kilka systemów Drone Dome, które zostały użyte z powodzeniem podczas wielu scenariuszy operacyjnych, w tym ochrony infrastruktury i uczestników tegorocznego szczytu G7.
Drone Dome Rafaela jest innowacyjnym, kompleksowym, sprawdzonym w boju systemem zwalczania bezzałogowych statków powietrznych, zapewniającym szybką obronę przed nieprzyjacielskimi bezzałogowcami w pełnej sferze (360 stopni), niezależnie od pogody. W pełni operacyjny i rozmieszczony na całym świecie Drone Dome ma modułową, niezawodną strukturę złożoną z elektronicznych urządzeń zakłócających i czujników oraz unikatowych algorytmów sztucznej inteligencji, które umożliwiają skuteczną ochronę zagrożonej przestrzeni powietrznej.
Zaawansowana technologia Drone Dome umożliwia mu skutecznie wykrywanie, identyfikację i neutralizację małych i dużych bezzałogowych statków powietrznych. Kiedy Drone Dome zidentyfikuje zagrożenie, przydziela je laserowi, który w nie celuje, śledzi i niszczy w sposób pośredni lub bezpośredni dzięki unikatowej, zintegrowanej technologii laserowej. System laserowy działa niezawodnie w każdych warunkach pogodowych i stwarza minimalne zagrożenie dla środowiska.
Dodatkowo, zdolności sztucznej inteligencji Drone Dome, wraz z zaawansowanym laserem i czujnikami, zapewniają bardziej dokładny obraz zbliżającego się zagrożenia. Ta dodatkowa informacja pozwala systemowi zarówno wykrywać i identyfikować konkretne elementy zagrożenia dokładniej, jak i zwalczać i neutralizować cele szybciej i bardziej efektywnie.
Elastyczność systemu w zastosowaniach wojskowych i cywilnych zapewnia zaawansowaną ochronę sił manewrowych, ośrodków infrastruktury krytycznej, ochronę granic, a także coraz bardziej narażonych na ataki celów cywilnych jak porty lotnicze i inne obiekty użyteczności publicznej.
Meir Ben Shaya, wiceprezes wykonawczy Rafaela ds. marketingu i rozwoju biznesu działu systemów obrony powietrznej: „Rafael dziś widzi dwa nowe i kluczowe trendy w dziedzinie przeciwdziałania bezzałogowym statkom powietrznym, przeciwko którym Drone Dome może zapewnić skuteczną obronę. Pierwszym trendem jest liczba bezzałogowców użytych podczas ataku, a potrzebą operacyjną jest zdolność do odparcia jednoczesnych licznych ataków; jest to istotne, praktyczne wyzwanie, które każdy system musi być w stanie pokonać. Drugim trendem jest rodzaj użytego narzędzia. Wcześniejsze systemy obrony powietrznej zostały opracowane w celu wyszukiwania konwencjonalnych samolotów, dużych bezzałogowych statków powietrznych, i pocisków rakietowych, ale dziś te systemy obrony muszą również zwalczać mniejsze, wolniejsze, nisko lecącej zagrożenia, które są stają się coraz bardziej autonomiczne. Współczesne zagrożenia stwarzają znaczące wyzwanie dla systemów rozpoznania źródeł promieniowania (SIGINT) i radarowych, które są w przeważającej mierze skonstruowane do poszukiwania większych, bardziej konwencjonalnych celów. Te nowe zagrożenia muszą być zwalczane, dlatego właśnie Rafael opracował system laserowego przechwytywania integrowany obecnie z Drone Dome”.
Użycie Drone Dome podczas szczytu G7 jest dowodem sukcesu systemu i zadowolenia jego użytkowników na całym świecie, w tym brytyjskiego ministerstwa obrony. Operacyjny, sprawdzony w boju i wysoce niezawodny, Drone Dome dowiódł swoich zdolności po raz kolejny w rzeczywistym środowisku operacyjnym.
Źródło: Rafael Advanced Defense Systems Ltd.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu