Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Naval Group dostarczył Argentynie patrolowiec Piedrabuena

Naval Group przekazał Argentynie okręt patrolowy ARA Piedrabuena (P-52). Fot. Naval Group

13 kwietnia w bretońskim Concarneau we Francji odbyła się uroczystość przekazania Armada de la República Argentina morskiego okrętu patrolowego ARA Piedrabuena (P-52), drugiej jednostki typu Gowind zamówionej przez Argentynę w listopadzie 2018 roku.


Łącznie Francja sprzedała temu południowoamerykańskiemu państwu cztery okręty typu Gowind. Poza pierwszym z nich, ARA Bouchard (P-51, eks-L’Adroit P 725), pozostałe są budowane od podstaw zgodnie z wymaganiami zamawiającego (m.in. mowa o wzmocnieniach kadłuba, aby umożliwić bezpieczne operacje na południowym Atlantyku, a także uzbrojeniu w zdalnie sterowane stanowisko Leonardo MARLIN-WS z 30 mm armatą automatyczną). Wszystkie są budowane w Concarneau przez spółkę Kership zawiązaną przez Naval Group i Piriou.

Budowa przyszłego Piedrabuena rozpoczęła się w 2019 roku, a wodowanie miało miejsce 1 października 2020 roku. Próby morskie ruszyły pod koniec lutego bieżącego roku. Obecnie w stoczni w Concarneau prowadzone są prace przy pozostałych dwóch jednostkach. Co należy podkreślić, kontrakt z Argentyną jest pierwszym sukcesem patrolowej wersji okrętów typu Gowind. Do tej pory zamawiane były w odmianie korwety wielozadaniowej (Egipt, Malezja, Zjednoczone Emiraty Arabskie, a dodatkowo zostały wybrane przez Rumunię, jednak kontrakt nie został jeszcze podpisany).

Cała seria ma pozwolić na uszczelnienie morskiej strefy wyłączności gospodarczej Argentyny. Jest ona obecnie narażona na działania m.in. chińskich jednostek rybackich, które bez zgód rządowych prowadzą połowy.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Naval Group dostarczył Argentynie patrolowiec Piedrabuena”

  1. Tak powinno być w każdym normalnym kraju. Zakupić-zbudować trzy, cztery podobne okręty na okres przejściowy dla polskiej marynarki wojennej. Stocznie dostają dostęp do w miarę nowoczesnych technologii, szkolą pracowników, marynarka otrzymuje rozwiązanie pomostowe. Można też inaczej. Po sąsiedzku Brazylia kupiła kilka lat od BAE system trzy nowe okręty patrolowe za około 180 mln dolarów. Pierwotny nabywca wycofał się z transakcji.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc