Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

Początek prób morskich patrolowca Piedrabuena

Okręt patrolowy Piedrabuena opuszcza port Concarneau rozpoczynając pierwszą fazę prób morskich. Fot. Armada Argentina

26 lutego francuski koncern stoczniowy Naval Group oraz Marynarka Wojenna Argentyny poinformowali, że na francuskich wodach terytorialnych rozpoczęły się próby morskie okrętu patrolowego Piedrabuena (P-52) - drugiej z czterech jednostek typu Gowind zamówionych przez rząd argentyński.


Okręt opuścił port w Concarneau z mieszaną załogą składającą się z przedstawicieli zamawiającego, a także Naval Group, Kership oraz Piriou. Co ważne, jednostka od początku została wyposażona w zdalnie sterowane stanowisko Leonardo Marlin-WS z 30 mm armatą automatyczną. W przypadku pierwszego z okrętów, Bouchard (P-51) proces montażu zrealizowano w grudniu zeszłego roku na terenie Argentyny. Miało to związek z faktem, że była to jednostka używana (eks-L’Adroit), znajdująca się w zasobach Naval Group.
Kontrakt na cztery pełnomorskie okręty patrolowe typu Gowind został podpisany w listopadzie 2018 roku. Argentyna jest pierwszym państwem, które zdecydowało się na zamówienie tej wersji jednostek – pozostali użytkownicy zamawiali bowiem odmianę korwety wielozadaniowej. Poza pierwszym – Bouchard - pozostałe są budowane od podstaw według konfiguracji uzgodnionej z zamawiającym, dwa pierwsze rozpoczęto w 2019 roku, a wodowanie przyszłego Piedrabuena miało miejsce 1 października 2020 roku. Obecnie w stoczni konsorcjum Kership prowadzone są prace przy pozostałych dwóch jednostkach.
Cała seria ma pozwolić na uszczelnienie morskiej strefy wyłączności gospodarczej Argentyny. Pierwszy z nich, Bouchard, odnotował już sukcesy w postaci aresztowania kilku chińskich statków rybackich prowadzących połowy bez wymaganych zgód ze strony władz argentyńskich.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc