5 lutego 12. Wojskowy Oddział Gospodarczy w Toruniu poinformował o zawarciu umowy z Wojskowymi Zakładami Elektronicznymi S.A. w sprawie realizacji usługi wieloletniego serwisu przeciwlotniczych zestawów rakietowych Newa SC znajdujących się na wyposażeniu Wojska Polskiego.
Umowa, o wartości 15 mln złotych z VAT, została zawarta 25 stycznia bieżącego roku i obejmuje realizację prac w okresie 2021-23. Postępowanie prowadzono na zasadach negocjacji z wybranym podmiotem, co zostało umotywowane faktem, że Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A. dysponują (na zasadzie wyłączności) dokumentacją techniczno-remontową zestawów Newa SC. Dodatkowo specjaliści WZE S.A. od wielu lat wspierają eksploatację poszczególnych elementów systemu przeciwlotniczego Newa SC (m.in. w latach 2019-2020 realizowano usługę serwisu i ograniczonej modernizacji stacji naprowadzania). Zgodnie z planami, mogą to być jedne z ostatnich umów serwisowych – Newy deklarowano wycofać w latach 20. bieżącego wieku.
Obecnie zestawy Newa SC są podstawowym elementem krajowego systemu obrony przeciwlotniczej. Następcą dla New mają być przeciwlotnicze zestawy rakietowe nowego pokolenia, które kryją się pod kryptonimem Narew. Niestety nadal brak informacji o zatwierdzeniu przez Ministerstwo Obrony Narodowej rekomendacji Inspektoratu Uzbrojenia, a tym samym uruchomienia postępowania zakupowego. Zgodnie z politycznymi deklaracjami Narew ma stanowić ważny element rozwoju krajowego sektora przemysłu obronnego, który ma współpracować z zagranicznym dostawcą kluczowych technologii (m.in. obejmujących pocisk przeciwlotniczy).
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Nawet jeżeli Narew wystartuje jutro to i tak Newy długo będą w służbie szybki zakup z walnej.ręki setki nowych rakiet na Ukrainie bardzo by się przydał.
Koniecznie powinno się zaangażować specjalistów z WZE w proces pozyskania i polonizacji systemu Narew.