26 listopada Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej ujawniło przeprowadzenie kolejnego udanego testu hipersonicznego pocisku rakietowego typu 3M22 Cyrkon, który odpalono z pokładu fregaty wielozadaniowej Admirał Fłota Sowietskowo Sojuza Gorszkow proj. 22350.
W momencie odpalenia pocisku Gorszkow znajdował się na wodach poligonu morskiego na Morzu Białym. Pocisk 3M22 Cyrokn odpalono w kierunku północno-zachodnim, część jego trajektorii przebiegała nad Półwyspem Kolskim. Cyrkon trafił w cel na Morzu Barentsa w odległości ok. 450 km od miejsca startu. Zebrane dane telemetryczne wykazały, że Cyrkon uzyskał prędkość przekraczającą Ma=8 (9800 km/h). W trakcie wykonywania strzelania rakietowego fregacie Admirał Gorszkow towarzyszyły dwa inne rosyjskie okręty ze składu Floty Północnej WMF – krążownik rakietowy Marszał Ustinow proj. 1164 Atłant oraz Admirał Fłota Kasatonow, czyli druga fregata proj. 22350. Najwyraźniej z pokładu któregoś z tych okrętów nagrano moment startu C .
Poprzednie testowe odpalenie Cyrkona z fregaty Gorszkowa wykonano 7 października. Jego przebieg i okoliczności były bardzo zbliżone do wczorajszej próby. Odległość strzelania także wynosiła ok. 450 km. Wówczas odpalony Cyrkon osiągnął maksymalną wysokość lotu 28 km i prędkość maksymalną Ma=8. Zebrane dane telemetryczne pokazały, że średnia prędkość lotu Cyrkona wyniosła Ma=4,7 (5700 km/h), a dolot do celu zajął 4,5 minuty. Pierwszy raz pocisk Cyrkon odpalono z fregaty „Admirał Gorszkow” w lutym br. Pociski 3M22 Cyrkon na fregatach proj. 22350 są odpalane z pionowych wyrzutni 3S14 UKSK (Uniwiersalnyj korabielnyj strielbowyj kompleks), z których odpala się też pociski rakietowe 3M55 Oniks, jak również pociski rakietowe 3M14 i 3M54 oraz rakietotorpedy serii 91R/RT systemu Kalibr. Według oficjalnych danych pocisk rakietowy 3M22 Cyrkon ma osiągać prędkość rzędu Ma=4–6 (4900–7350 km/h) i zasięg ponad 1000 km. Prócz okrętów nawodnych z wyrzutniami UKSK nosicielami Cyrkonów będą wybrane typy okrętów podwodnych.
Na początku listopada rosyjska agencja informacyjna TASS podawała, że jeszcze w tym miesiącu odbędzie się też strzelanie Cyrkona na odległość 1000 km, choć nie potwierdzili tego przedstawiciele spółki WPK „NPO Maszynostrojenija”, w której skonstruowano ten pocisk hipersoniczny. Najwyraźniej scenariusz takiego strzelania zakłada odpalenie Cyrkona z tego samego akwenu na Morzu Białym, ale w kierunku półwyspu Kanin, z celem najpewniej na wodach na wschód do niego.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu