Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Chińczycy oblatali prototyp samolotu Y-20B z silnikami WS-20

Prototyp Y-20B w czasie lotu z silnikami WS-20. Fot. China Defense Blog

21 listopada “chińscy miłośnicy lotnictwa” upublicznili pierwsze zdjęcia ciężkiego samolotu transportowego Xi'an Aircraft Industrial Corporation (XAC) Y-20B wyposażonego w dwuprzepływowe silniki Sheyang WS-20.

Maszyna wykonała lot próbny w oparciu o fabryczne lotnisko w prowincji Shaanxi. Dzięki nowym jednostkom napędowym Y-20B ma otrzymać dodatkowe możliwości operacyjne – dotychczas XAC dostarczył chińskiemu lotnictwu wojskowemu około 20 samolotów Y-20A, które są napędzane przez rosyjskie Sołowiew D-30KP-2. Dodatkowo w zakładach XAC na dostawę oczekuje kilka kolejnych maszyn, które zdaniem analityków mają czekać na zakończenie prób WS-20.

Prace nad silnikiem WS-20 rozpoczęły się w Chinach około 2010 roku. W 2014 roku rozpoczęto próby w locie z wykorzystaniem samolotu transportowego Ił-76. W kolejnych latach maszyna testowa została przebudowana do użycia czterech silników tego typu. Pierwsze próby naziemne Y-20B odnotowano w lutym 2019 roku (wówczas pojawiły się zdjęcia jednego silnika zainstalowanego pod płatem). Obecnie to jedyny typ samolotu, który ma zostać wyposażony w powyższe jednostki napędowe (charakteryzujące się ciągiem około 14 ton).

Samoloty transportowe XAC Y-20, w dotychczasowej konfiguracji, mogą zabrać ładunek o masie do 55 ton. Siły Powietrzne Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej deklarują zakup ponad 200 maszyn tego typu, część z nich ma zostać dostarczona w wersji samolotu tankowania powietrznego. Nie jest wykluczone zbudowanie innych wersji specjalistycznych.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Chińczycy oblatali prototyp samolotu Y-20B z silnikami WS-20”

  1. Chińczykom wciąż idzie słabo z zapewnieniem odpowiedniego resursu silnikom. JF-17 dla Pakistanu lata na sforsowanych klimowach, J-20 też na rosyjskich silnikach z Saturna, i nawet w nowych J-10 czy J-16 nie jest pewne czy zastąpili rosyjskie silniki. Dotąd się to im nie opłaca przez niską trwałość uzytkową chińskich. Zaawansowanej techniki materiałowej nie da się opanować z dnia na dzień.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc